מוקד מידע ורישום 04-8294228

לימודי מידענות ומודיעין עסקי

לימודי ניהול, יזמות ושיווק

מיקום
קמפוס שרונה, תל אביב
מתכונת הלימודים
הלימודים יתקיימו אחת לשבוע למשך כ-10 חודשים
יתרונות התוכנית
בוגרי התכנית יוכשרו לעסוק בתחומי המידענות והמודיעין העסקי באמצעות שיטות להתמצאות בעולם המידע, כלים מעשיים לאיתור מידע על סוגיו ומאפייניו השונים והיכרות עם קשת רחבה של מקורות מידע ייעודיים.
קהל היעד
אקדמאים בעלי רקע מכלל התחומים

אודות התכנית

מידע איכותי הוא משאב חיוני אשר היכולת לאתרו ולהשיגו בזמן קצר עשויה לקבוע את גורלם של עסקים וארגונים. רבים מהארגונים מבינים את הצורך בהיכרות מעמיקה ועדכנית בכל המתרחש בעולמות התוכן שלכם, ונעזרים במודיעין עסקי הנאסף ומעובד ע"י מידענים-אנליסטים בצמתי קבלת החלטות משמעותיות.

למרות התפיסה הרווחת, המידע הנחשף למחפשים באמצעות מנועי חיפוש מהווה חלק קטן ביותר מהמידע הקיים. מאגרי מידע מקצועיים המיוצרים על ידי גופים מסחריים וגופים ממשלתיים מכילים מידע איכותי, אולם נסתר ממנועי החיפוש. מידען מקצועי הבקיא במקורות המידע, ומשתמש בכלים ובשיטות מתקדמות לאיתורו, נותן מענה מדויק לצרכי המידע של הארגון. המידען הינו איש מודיעין ואנליסט לכל דבר, הפועל לאיתור המידע הנחוץ באופן ממוקד ומדויק, מנתח, מעבד ומציג את המידע באופן המאפשר קבלת החלטות מושכלת.

התכנית תכשיר את בוגריה לעסוק בתחומי המידענות והמודיעין העסקי, ותספק אמצעים ושיטות להתמצאות בתוך עולם המידע על כל מורכבותו ונדבכיו. המשתתפים ירכשו כלים מעשיים לאיתור מידע על סוגיו ומאפייניו השונים בהסתמך על קשת רחבה של מקורות מידע ייעודיים לרבות מקורות מידע מסחריים ומתוך הרשתות החברתיות. בנוסף, ירכשו כלים המאפשרים להציג את ממצאי המידע בצורה בהירה, ויזואלית ומעוצבת היטב.

כמו כן, משתתפי הקורס יוכלו להירשם כחברים מן השורה בפורום המידענים (I-FISH)  המאפשר שיתוף ידע וקבלת סיוע מקצועי בתחומי חיפוש המידע. חברי הפורום זכאים להצטרף לפגישות רבעוניות הסוקרות את הכלים והחידושים בעולם חיפוש המידע כמו גם להיחשף להצעות עבודה הנשלחות לחברי הפורום מעת לעת. בוגרי הקורס מועסקים בחברות מסחריות ועסקיות, בארגונים שונים שלא למטרות רווח, במשרדי ממשלה ובמוסדות האקדמיה.

 

מטרות התכנית

 • הקניית ידע וכלים מקצועיים באיתור מידע, הערכתו, ארגונו ,עיבודו וניהולו
 • פיתוח יכולות לזיהוי ומיקוד צורכי מידע
 • הקניית מיומנויות וכלים לבחירת מקורות המידע המתאימים לפתרון בעיות שונות
 • חשיפה למאגרי מידע מקצועיים ושיטות לשימוש מושכל בהם
 • הקניית כלים מעשיים לבנייה, תפעול ושיווק של יחידת מידע בארגון
 • חשיפה להיבטים החוקיים הנוגעים לשימוש במידע

תנאי הקבלה

 • תואר אקדמי מכל התחומים
 • אנגלית ברמה טובה
 • היכרות טובה עם האינטרנט

מתכונת הלימודים

200 שעות אקדמיות, מהן 160 שעות כיתה + 40 שעות פרויקט.

משך התכנית כ-10 חודשים. הלימודים יתקיימו בקמפוס ת"א אחת לשבוע בין השעות 16:45-20:00.

 

בין נושאי הלימוד

 • רזי החיפוש – שיטות לחיפוש מתקדם ומושכל במנועי החיפוש.
 • הערכת מהימנות מקורות מידע וכלים לאיתור מידע כוזב.
 • מידע עסקי – איתור מידע על שווקים, חברות, ארגונים ואנשים, מתוך שלל מקורות ומאגרים רשמיים ועסקיים שונים.
 • שימוש במאגרי מידע מתמחים, מסחריים ועסקיים.
 • מודיעין תחרותי – כלים ושיטות.
 • רשתות חברתיות ככלי למודיעין תחרותי.
 • קניין רוחני, פטנטים וסימני מסחר ככלי לאיתור מידע מדעי וטכנולוגי וככלי למודיעין תחרותי.
 • ארגון, עיבוד, וניתוח מידע.
 • ויזואליזציה של מידע.
 • מפגש עם מידענים – מחברות וארגונים.
 • התנסות במתן שירותי מידענות לגופים שונים במסגרת פרויקט גמר.
 • מתן שרותי מידע ארגוניים – הקמה, ניהול ותפעול מרכז מידע.

במסגרת התוכנית ללימודי מידענות ומודיעין עסקי, מבוצעים שני פרויקטי גמר מעשיים אל מול צרכי מידע של יזמים, חברות סטארט-אפ ועמותות. הפרויקטים, המבוצעים בצוותי עבודה קטנים, מאפשרים התנסות בעבודת מידענות מול לקוחות אמת תוך יישום כלל המיומנויות הנלמדות בקורס.

סגל אקדמי

ניהול אקדמי: גב' ענבר יסעור, M.sc

בעלת תואר שני במדעי הסביבה מהטכניון ותואר ראשון בכימיה, מידענית, מתמחה בחיפושי פטנטים ומספקת שרותי מידע במגוון רחב של תחומים לחברות מסחריות, מכוני מחקר וגופי פיתוח. מנהלת שותפה בפורום המידענים I-FISH.

מרצה בכירה: עינת בנטין

מנהלת לשעבר בתפקיד ליבה מודיעיני במוסד בטחוני. בעלת תואר שני בלימודי דיפלומטיה וביטחון ותואר ראשון בשפות ערבית ואנגלית. אנליסטית-מידענית עצמאית, אשר מתרגמת הלכה למעשה את הניסיון המודיעיני העשיר לעבודה בעולם העסקי.

מרצים אורחים:

במסגרת הקורס ישולבו מרצים אורחים. המרצים האורחים בתוכנית הינם מידענים מובילים מהתעשייה בארץ בעלי ניסיון מעשי רב בתחומם. בין המרצים האורחים: בת' פפר – חיפושית, שרי קורן גור – FYI, יריב בן זכרי Plarium, אורי לוצקי – רפא"ל, רחלי חדוות – מקורות , נגה כרמין – רשות החדשנות.

אולי יעניין אותך לקרוא

 • 15/01/2016
  הבוגרים של היחידה: רונית מרקו

  רונית מרקו עבדה כמידענית בחברה שעסקה בצילומים ארכיאוליים אך היא הרגישה שהיא פועלת מתוך אינטואיציות ולא מתוך ידע. על מנת לרכוש את הכלים המתאימים נרשמה ללימודי תעודה במידענות בטכניון היחידה ללימודי המשך. כיום, היא מנהלת תוכן ומידענית ראשית במשרד התרבות

 • 15/12/2014
  מידענות מחוץ לקופסה

  מה קורה כשיזמים וסטארט-אפיסטים חוברים עם מידענים? ענבר יסעור ושרית חיים, מנהלות אקדמיות של הקורס ללימודי מידענות ביחידה ללימודי חוץ של הטכניון החליטו לבדוק את זה מקרוב והתוצאה – מפתיעה – עבור היזמים דווקא

 • 15/04/2013
  כל המידע שבעולם

  עומס המידע והתקדמות הטכנולוגיה הביאו עמם שיטפון עצום של מידע. ענבר יסעור ושרית חיים, המרכזות האקדמיות של התכנית ללימודי מידענות ביחידה ללימודי המשך של הטכניון, מסבירות מהי מידענות ולמה כולנו צריכים אותה

תכניות לימוד דומות

PgMP ניהול תכניות מתקדם – יום עיון 27.12

מעניק את הידע והכלים המעשיים הנדרשים להצלחה בניהול תכניות בארגון ולשיפור תוצאותיו העסקיות ברמת "השורה התחתונה", בשילוב הכרות ראשונית עם הידע הנדרש למעבר בהצלחה של הסמכת ה-®PgMP.

מתודולוגיות מתקדמות בניהול פרויקטים והכנה למבחן ה-®PMP

הקורס מעניק את הידע ואת הכלים המעשיים הנדרשים להצלחה בניהול הפרויקטים בארגון ולשיפור תוצאותיו העסקיות ובהכנה למעבר בהצלחה של בחינת ההסמכה ®PMP.

אפיון חווית משתמש UX

בקורס אפיון הממשק וחווית המשתמש (User Experience design, או בקיצור UX), נעסק בתכנון האינטראקציה בין משתמשים למערכות המחשב. נלמד כיצד חוקרים את קהלי היעד, מגבשים הבנה עמוקה של צורכיהם, הציפיות שלהם ויכולותיהם, ובהתאם –
מתכננים את מבנה המסכים ותהליכי העבודה בכדי ליצור חווית שימוש זורמת, נוחה ומהנה

למידע נוסף על התכנית לימודי מידענות ומודיעין עסקי השאירו פרטים:

הריני מסכים/ה בזאת כי ברצוני לקבל מידע פרסומי מהטכניון מכון טכנולוגי לישראל ו/או מוסד הטכניון למחקר ופיתוח בע"מ ו/או מי מטעמם, והמידע אודותיי יישמר במאגר לצורכי דיוור ישיר לרבות באמצעות דואר, טלפון, פקס, דואר אלקטרוני, הודעות טקסט וכיו"ב. ידוע לי כי בכל שלב אוכל להודיע על רצוני להפסיק את קבלת המידע הפרסומי באמצעות משלוח הודעה בכתב לכתובת דוא"ל: odeda@trdf.technion.ac.il