מוקד מידע ורישום 04-8294228

יזמות בבנייה למגורים

לימודי נדל"ן

מיקום
קמפוס שרונה, תל אביב
מתכונת הלימודים
14 מפגשים שבועיים בשעות 9:00-12:30
יתרונות התכנית
קבלת כלים שימושיים ועכשוויים בסוגיות הליבה המרכזיות של היזמות בבנייה למגורים.
קהל היעד
עורכי דין העוסקים בנדל"ן, אדריכלים העוסקים בתכנון מבני מגורים, אנשי עסקים שעוסקים בנדל"ן, שמאים, מהנדסי-בנייה ומנהלי פרויקטים העוסקים ביזמות ובבנייה של פרויקטים למגורים.

אודות התכנית

רבות מדובר בימים אלו בכל מה שקשור בבנייה למגורים באמצעי התקשורת השונים, בקרב אנשי מקצוע ואנשי עסקים.

אחד הפרקים החשובים בנושא הבנייה למגורים, שמעט מאוד חומר פורסם אודותיו, הוא הפרק המעניין והמסקרן של היזמות בבנייה.

התכנית תעניק לכם את הכלים העדכניים והפרקטיים ביותר ליזמות בבנייה למגורים, בדגש על היבטי תכנון, רישוי ושיווק.

תנו לעצמכם יתרון בשוק עם ידע ייחודי ותעודת סיום מהטכניון לימודי המשך.

מטרות תכנית הלימודים

מטרות התכנית היא רכישת ידע לגבי מהי יזמות בבנייה למגורים, בהדגשים על היבטי תכנון, רישוי ושיווק.

איך צדים פרויקטים בבנייה למגורים, השגת נתונים למחירי הדירות בסביבה המבוקשת, כיצד מבצעים תחשיב כלכלי לפרויקט ואיך בודקים את הרווחיות העתידית של הפרויקט.

הקורס כולל עבודה מעשית בפרויקט מגורים יוקרתי בצפון ת"א שנמצא בימים אלו בהליכי 38 רישוי מתקדמים במסגרת תמ"א, בליווי והנחיה צמודה.

בסיום הקורס תצאו עם כלים שימושיים ועכשוויים בסוגיות הליבה המרכזיות של היזמות בבנייה למגורים.

בין נושאי הלימוד

 • הגדרת מושגי יסוד: תב"ע (תכנית בניין עיר), בסמכות מקומית ובסמכות ועדה מחוזית. מהי גרמושקה?
 • מהי יזמות בבנייה למגורים? איך מכינים תקציב לפרויקט בבנייה למגורים (ניתוח חי של התחשיב הכלכלי לפרויקט מגורים וחישוב הריווחיות).
 • לימוד בסיסי של תכן קונסטרוקציות ותכן אדריכלות.
 • ניתוח מקרה- תהליכים בחברה יזמית לצורך הגשת הצעה למכרז של רשות מקרקעי ישראל לרכישת קרקע לבניית פרויקט בן מאות יחידות דיור בראשל"צ.
 • מכרז לקבלנים ראשיים, לצורך הקמת פרויקט למגורים. החתימה על חוזה מפתח, פאושלי, TURN KEY PROJECT .
 • פנל אדריכלים המתמחים בתכנון בנייני מגורים ופאנל עורכי דין העוסקים בנדל"ן למגורים.
 • תמ"א 38-2 הריסה ובנייה מחדש, מנקודת מבטו של היזם.
 • טעויות נפוצות בתקצוב בנייני בוטיק בצפון תל-אביב. ניתוח פרויקט בוטיק שבנייתו הסתיימה לאחרונה.
 • המפרט הטכני ומפרט חוק המכר.
 • הנחיות, הכוונות ותובנות לקראת הכנת עבודת הגמר לקורס.
 • ניתוח התכנון האדריכלי מההיבט השיווקי והמסחרי של פרויקט הגמר.
 • חזרה על הכנת תחשיבים כלכליים לפרויקטים למגורים.
 • השלבים העיקריים לקראת חתימת חוזה עם בעלי הדירות במסגרת תמ"א 38-2.
 • סיור מקצועי ב-2 פרויקטים שאוכלסו בשנים האחרונות.

עבודת הגמר תכלול ניתוח של הסטודנטים לפרויקט מגורים יוקרתי בצפון תל-אביב, שנמצא בימים אלו בהליכי רישוי מתקדמים במסגרת תמ"א 38-2 הריסה ובנייה מחדש.

תנאי הקבלה

 • מהנדסי בנייה ושמאים העוסקים בתחום יזמות בבניה למגורים.
 • עורכי דין העוסקים בנדל"ן, אדריכלים העוסקים בתכנון מבני מגורים ואנשי עסקים שעוסקים ביזמות.

מועמדים שאינם עומדים בתנאי הקבלה יצרפו קו"ח וקבלתם כפופה לשיקול דעתם והחלטתם של היועצים האקדמיים.

מנחה ומרצה הקורס

מהנדס זאב גינסבורג, בוגר הפקולטה להנדסה אזרחית בטכניון, כיום מנכ"ל ושותף בחברה העוסקת ביזמות בבנייה למגורים. החברה עוסקת כיום בקידום עשרות פרויקטים למגורים בתל אביב, רמת השרון, רמת גן וגבעתיים.

לזאב ניסיון רב בענף הבנייה (כ-35 שנים), מתוכם מעל 25 שנים ביזמות בבנייה למגורים.

זאב שימש בתפקידים בכירים בענף הבנייה בחברות המובילות בארץ, בין שאר התפקידים בהם שימש:

 • מהנדס ביצוע ראשי ומנהל פרויקט אזורי-חן, בחברת אזורים מקבוצת כלל.
 • סמנכ"ל לבנייה בחברת משולם לוינשטין.
 • סמנכ"ל הנדסה וביצוע בחברת דנקנר השקעות וחבר הנהלת החברה.
 • מנכ"ל דניה סיבוס ברוסיה מקבוצת אפריקה ישראל.
 • מנכ"ל אשל ישראל שעוסקת ביזמות בבנייה למגורים.

בנוסף, זאב מנחה ומרצה בלימודי תואר שני במקרקעין MRE בטכניון, והינו בוגר קורס גישור מטעם ארגון מהנדסי בניין ותשתית ובוגר קורס בקרה לתכן וביצוע בשיתוף משרד הפנים ומכון התקנים הבריטי.

מתכונת לימודים

הלימודים יתקיימו אחת לשבוע – ביום ד' בשעות 09:00-12:30, ויכללו 13 מפגשים וסיור לימודי – סה"כ 49 שעות אקדמיות.

בוגרים מספרים

אחד היתרונות בקורס הוא הדוגמאות האמתיות מהשטח, שאיתן התמודד מנהל הקורס, זאב גינסבורג, ודרכן נתן לנו כלים להתמודד. הקורס מעמיק בתמ"א 38/2, וכיזמים, אנחנו מקבלים כלים טובים לפתרון בעיות שנוצרות בשטח, משום שאנו צריכים כל יום להמציא את עצמנו "מחדש" כי השוק מאוד דינמי ודורש שינויים.

רועי לוי | בוגר המחזור הראשון - מאי 2018

המרצה בקורס, מר זאב גינסבורג, הוא מורה ממדרגה ראשונה. ידען גדול בתחומו, על זה אין עוררין, אולם גדולתו כמרצה היא בצורה הייחודית בה הוא מעביר את הנושא: המון הומור ואנקדוטות רלוונטיות מנסיונו רב השנים בתחום, ויותר חשוב, הוא מעודד פתיחות וחיבורים בין התלמידים. ראייה לכך הן החבריות שנוצרו, שאותן אני לוקח לשלב הבא בתחום.

איציק גל | בוגר מחזור שלישי

כאדריכל שעוסק בתכנון בנייני מגורים, ברצוני להביע את שביעות רצוני המלאה מהקורס ומהתכנים שהועברו בו. כבר במהלך הקורס הרגשתי שמה שלמדתי חילחל והשפיע לטובה בקבלת החלטות בתכנון בניינים. עבודת הגמר מבחינתי היתה הדובדבן שבקצפת, אחרי שהתמודדתי כ"יזם" עם פרוייקט שלם - החל מתמחור דירות ועד סגירת דוח - אני מרגיש שיש לי צידה לדרך. ראוי לציין שזאב משיב במיידית לכל השאלות ומפנה מזמנו האישי להסביר ולהתעכב עד שהשאלה נפתרת. ברצוני להביע הערכה עצומה והרבה כבוד לזאב, שלא חסך מזמנו וניסה להעביר לנו חלק מהידע הפרקטי שרכש במשך עשרות שנים בכל מה שקשור ליזמות בבנייה למגורים. אין ספק שאמליץ על הקורס הזה לקולגות שלי. תודה לטכניון יחידת לימודי המשך, שהצליח לשלב במסגרת תכניותיו קורס כזה מרתק ופרקטי.

אייל גולן | אדריכל - בוגר מחזור רביעי

הקורס הינו קורס חובה לכל יזם נדלן מתחיל באשר הוא. הקורס פרקטי ביותר, מלא בסיפורים מהשטח שאותם מעביר זאב בחן ובהומור האופיינים לו. כל שיעור הינו חוויה יוצאת דופן, ומצאתי את עצמי נלחם לא להחמיץ דקה מהקורס. הדובדבן שבקצפת היה סיור בפרויקטים שאותם הכרנו דרך הדוגמאות שניתנו בשיעורים. היחס האישי לכל תלמיד במהלך בקורס הפך את זאב ממרצה למנטור של ממש. זאב, המון תודה על הכל.

דותן נווה | בוגר מחזור רביעי

תודה רבה לזאב! היה מועיל ומעשיר. מדהים לשמוע את הסיפורים שמאחורי בניית הבניינים ולראות את הבניינים שעומדים לתפארת. תודה על הקורס המעשיר ועל השיתוף בכל הנימוקים שהעשירו אותנו בידע נרחב. יישר כוח להמשך עשייה, בנייה והעשרת עוד סטודנטים רבים.

מור בורטניק | בוגרת מחזור רביעי

לרגל סיום הקורס, רציתי לומר תודה לכם על קורס נפלא ושימושי, ובמיוחד למרצה, מר זאב גינסבורג, שהעביר לנו את החומר בצורה יסודית ופרקטית, העשיר אותנו בידע הרב שרכש במהלך השנים והעביר את השיעורים באווירה חיובית והומוריסטית. אציין לחיוב את הדוגמאות האמיתיות מהשטח וכמו כן את השיעור האחרון בו סיירנו בפרויקטים ברי קיימא ונהנינו מארוחת בוקר והרצאה מעניינת. אמליץ בחום למכריי על הקורס ועל המרצה ונתראה בקורס ההמשך.

צליל דהן | אדריכלית - בוגרת מחזור רביעי

ממרום שנותיי ראיתי כיצד ניתן להעביר חומר רב ומעשי בצורה יעילה בתנאים של כיתה הטרוגנית, ולגרום לכך שהסטודנטים יהיו פעילים ותוססים מסקרנות, ובסופו רוכשים את הידע הדרוש לפרוייקטי היזמות והתמ"א. אין ספק שהדרך הייחודית של זאב גינצבורג היא המפתח לכך, ויותר מההיבט המקצועי ורמתו הגבוהה, שולב היבט חברתי של שיתוף פעולה בלימודים ושת"פ חברתי שמאחד את הקורס בחילופי מידע ומפגשים. נער הייתי וגם זקנתי, והנאה כה צרופה משאיפת ידע ומעשיות מהאישיות הזאת טרם חוויתי. מאחל לכם ולו עוד הרבה הצלחות.

משה מזור | בוגר מחזור שלישי

ֿנכנסתי לקורס קצת חושש, לא מתעסק בתחום ולא בטוח שזה מתאים לי. שמחתי לגלות את עולם היזמות דרך העיניים של זאב, מרצה הקורס, מלא באופטימיות, הומור ומקצועיות אין קץ. לאורך כל הקורס קיבלתי את ההרגשה שאכפת לו מכל אחד ואחת, דאג להכיר אותנו ומאיפה באנו כדי להבין איך החומר פוגש אותנו ואיך נוכל ליישם אותו בהמשך. תוכן הקורס הרגיש פרקטי ואמיתי כאשר כל נושא מגובה בסיפורים מהשטח ושנים של ניסיון מצד זאב. אין ספק שהשיאים של הקורס היו פאנל האדריכלים/עורכי הדין וכמובן הסיור בסוף שגרם לכל החלקים להתחבר. בסוף כל מפגש הרגשתי שאני מבין טוב יותר ויותר את המקצוע והענף. באמצע הקורס התחלתי לעבוד בחברה העוסקת בהתחדשות עירונית, אני מברך על כך ומבין שהחלטה זו לא הייתה מתקבלת אם לא הייתי מגיע לקורס ולומד שאפשר להתסכל על הדברים אחרת. אני מודה לזאב על ההשקעה והנתינה ולכם על הבית שהכיל את הקורס המרתק הזה. אין ספק שאמליץ על הקורס ועל הקמפוס בבטחון ובחיוך.

טל שנהב | בוגר מחזור רביעי

היה קורס מאוד מעניין, למדתי המון ונהנתי מכל שיעור. זאב העביר את הלימודים בצורה עניינית ופרקטית מאוד ואפילו מרתקת. הייתה חוויה גדולה מאוד.

יונתן ניר

הקורס היה ערוך באופן מאוד מקצועי. זאב העביר את החומר באופן מאוד מקצועי וברור. אין ספק שזאב הנו בעל ידע רב בכל התחומים הקשורים לבניה והובלת פרוייקטים בהתחדשות עירונית, ובעל יכולת לחבר בין הסטודנטים השונים. אנחנו שומרים על קשר רציף עד היום. הנני בעל ניסיון של שנים רבות בתחום הנדלן והבניה ולמרות זאת למדתי רבות במהלך הקורס.

חיים נחושתן | בוגר מחזור שלישי

נהנתי מאוד בסיור, לראות ולשמוע על הפרוייקטים ועל התהליך מנקודת מבטו של היזם והמרצה. זאב מרתק ומעביר את החומר הנלמד בצורה מעניינת. הוא מרצה בחסד עליון. היה תענוג ללמוד אצלו בקורס. למדתי ממנו המון, מהידע המקצועי וממנו כאדם וכיזם בשטח. ממליצה בחום על הקורס.

אורלי נבל | בוגרת מחזור שלישי

תכניות לימוד דומות

ניהול פרויקטים בבנייה

בוגרי התוכנית יצאו לשוק העבודה כאשר בידם ידע מגוון בתחום וכלים פרקטיים לניהול מקצועי יותר של פרויקטים בבניה, החל משלב התכנון ועד שלב הביצוע

שמאות מקרקעין

הענקת ידע וכלים מקצועיים מתקדמים בתחום הנדל"ן והכנה לבחינות מועצת שמאי מקרקעין, לקבלת רישיון שמאי מקרקעין בישראל, מטעם משרד המשפטים

MUE בהנדסה עירונית

תואר ייחודי אשר מטרתו להכשיר אנשים העוסקים בתחום ההנדסה העירונית במגזר הציבורי והממשלתי או כנותני שירות למגזר המוניציפאלי/ציבורי

יזמות עסקית פרקטית

תכנית לימוד ייחודית כחלק משיתוף הפעולה של הטכניון לימודי המשך ופירמת BDO-זיו האפט הפותחת בפניך צוהר לעולם חדש, ומאפשרת הכרות מרתקת עם עולם היזמות העסקי

למידע נוסף על התכנית יזמות בבנייה למגורים השאירו פרטים:

הריני מסכים/ה בזאת כי ברצוני לקבל מידע פרסומי מהטכניון מכון טכנולוגי לישראל ו/או מוסד הטכניון למחקר ופיתוח בע"מ ו/או מי מטעמם, והמידע אודותיי יישמר במאגר לצורכי דיוור ישיר לרבות באמצעות דואר, טלפון, פקס, דואר אלקטרוני, הודעות טקסט וכיו"ב. ידוע לי כי בכל שלב אוכל להודיע על רצוני להפסיק את קבלת המידע הפרסומי באמצעות משלוח הודעה בכתב לכתובת דוא"ל: odeda@trdf.technion.ac.il