מוקד מידע ורישום 04-8294228

קיימות (Sustainability) במאה ה-21: כלכלה, סביבה וחברה

לימודי ניהול, יזמות ושיווק

מיקום
קמפוס שרונה, תל אביב
מתכונת הלימודים
20 מפגשים שבועיים בשעות אחה"צ
יתרונות התכנית
תכנית ייחודית מסוגה, המקנה כלים ניהוליים ומעשיים להתמודדות אפקטיבית עם האתגרים הנובעים מהמגמות המתעוררות בתחום
קהל היעד
מנהלים מתחומים שונים, המבקשים להטמיע בארגון שלהם חשיבה והתנהלות קיימותית

אודות התכנית

הקורס "קיימות במאה ה-21" מספק מענה לצורך הגובר של המשק הישראלי להתעדכן בתהליכים גלובליים עכשוויים, המשקפים את מגמות הניהול החדשות נוכח תמורות כלכליות, חברתיות וסביבתיות.

הקורס מקנה הבנה מקיפה של תחום הקיימות, וכן כלים מעשיים בניהול והטמעה של עקרונות הקיימות והאחריות החברתית. קיימות היא אינטגרציה של שיקולים כלכליים, חברתיים וסביבתיים, שיש להטמיע בניהול ובקבלת החלטות. תחום הקיימות נוגע בכל אספקט של חיינו, ומכאן נובעים גם היתרונות והאתגרים הטמונים בו. למרות שמדובר בגישה שנדמה, כי כל אחד יכול ליישם ללא קושי, השינויים המהירים בכלכלה הגלובלית מחייבים לאמץ תהליכים שיטתיים לניהול תחום זה וכן להכיר את הכלים העדכניים, שהמשק העולמי מפתח ללא הרף, כדי לתת מענה לאתגרי הקיימות המציפים אותו.

גישת הקיימות מחייבת אינטגרציה מעמיקה של תחומי ידע שונים, תוך הקפדה על שקיפות מידע ושיתוף גורמים שונים בתהליכי הניהול. בדרך זו מספקת גישת הקיימות מענה אופטימלי לניהול סיכונים כולל, ומאפשרת זיהוי תחומים חדשים, שבהם ניתן ליצור ערך חדש עבור כל גורם רלוונטי. כתוצאה מכך, גישה זו מאפשרת יצירת שינוי עמוק בכל הרבדים – בניהול ארגוני, בהתנהלות פרטית, בחינוך, בהתמודדות עם אתגרי סביבה, בקבלת החלטות כלכליות, בהקפדה על מסחר הוגן ובכל אספקט אחר של התנהלות החברה האנושית.

הקורס יעניק למשתתפים ערך מוסף, שיבוא לידי ביטוי בחייהם הפרטיים, בחייהם המקצועיים ובהתנהלות המערכות, שבהן הם פועלים. הקורס יאפשר למשתתפים להכיר את הכלים שמציעה גישת הקיימות תוך שמירה על מבט-על, שיבטיח הבנה של האתגרים המהותיים, בפניהם ניצבת החברה האנושית כאן ועכשיו – ואשר יגברו עוד יותר בעתיד הקרוב והרחוק. במהלך הקורס ילמדו המשתתפים לעבוד עם כלי קיימות אפקטיביים, המאפשרים לנהל את האתגרים הכלכליים-חברתיים-סביבתיים ולאפשר עתיד טוב יותר לדורות הבאים.

מטרות התכנית

 • הבנת מגה-שינויים קיימותיים בכל תחומי החיים
 • הכרת יוזמות מקומיות ובינלאומיות, המכוונות לקידום הקיימות
 • סקירה, הערכה והתנסות מעשית עם תיאוריות, תקנים, אמנות ומדדים, המיועדים לסייע בהתמודדות עם אתגרי הקיימות בהווה ובעתיד

קהל היעד

הקורס מיועד לכל מי שעוסקים בניהול, בניהול סיכונים ובהטמעת תהליכים, המאפשרים יצירת מציאות טובה יותר – בהווה ובעתיד. תכנית הלימודים תאפשר למנהלים מכל הרמות, ליזמים עסקיים ולאקדמאים מכל תחום להרחיב את יכולותיהם לנהל, לתכנן ולבצע הערכה וביקורת של תהליכים, לקראת יצירת שגשוג אישי וחברתי.

תנאי הקבלה

אקדמאים ממוסד השכלה מוכר ו/או בעלי ניסיון ניהולי של 7 שנים לפחות. הלימודים בתכנית מחייבים יכולת קריאה והבנה של טקסטים אקדמיים בשפה האנגלית. היועץ האקדמי רשאי לקבל מועמדים שאינם עומדים בתנאי הסף, בכפוף להשתתפות בוועדת קבלה.

מתכונת הלימודים

היקף התכנית: 80 שעות אקדמיות, 20 מפגשים.
הלימודים יתקיימו בימי ג' בין השעות 17:30-21:30, למשך כ-5 חודשים.

בין תחומי הלימוד

א. מבוא:

 • מבוא לקיימות: היכרות עם תחומי הקיימות ועקרונות היסוד של התחום; בחינת המאפיינים של התנהלות אנטי-קיימותית והשלכותיה; יתרונות וחסרונות קיימותיים בכלכלה הגלובלית.
 • רגולציה: היכרות עם מגמות רגולציה גלובליות, הנובעות מתפיסת הקיימות; התנסות בעבודה עם תקנים (מקומיים ובינ"ל) ואמנות בינלאומיות בתחומי הקיימות.
 • ניהול סיכונים: היכרות עם התפיסה העכשווית של "ניהול סיכונים כולל", התנסות בתהליכים המאפשרים יצירת ערך חדש.

ב. משנים את חוקי המשחק:

 • יוזמות כלכליות-חברתיות חדשות: שיתופיות, קואופרטיבים; השקעות "אימפקט"; אג"חים חדשניים.
 • מקום הציבור בניהול העתידי: תפקיד התקשורת (המסורתית והחדשה); היבטים מעשיים בשיתוף מחזיקי עניין.
 • "קץ חברת הצריכה": ניהול שרשרת האספקה ו"מרחב ההשפעה" הארגוני; תעסוקה ועבודה בשוק העתידי; סיכונים והזדמנויות בחשיבה החדשה: תחבורה, ביומימיקרי ועוד.

אולי יעניין אותך לקרוא

 • 20/11/2016
  מבטיחה ומקיימת

  היא ניהלה את נמל תל אביב בשנים בהן הפך מאזור מלא מחסנים למתחם התוסס והמצליח כפי שהוא מוכר כיום. האדריכלית ארנה אנג'ל והמומחית לקיימות ד"ר תמי זילברג מגיעות לטכניון – היחידה ללימודי המשך עם קורס על קיימות במאה ה- 21 כשהן משאירות אבק לתפיסות הניהול של העולם הישן

תכניות לימוד דומות

MBA במנהל עסקים

התכנית הראשונה בישראל ללימוד תואר שני במנהל עסקים עם דגש על ניהול תעשיות עתירות ידע וטכנולוגיה בסביבה העסקית הגלובלית

סדנת מו"מ ומנהיגות PON

The Program on Negotiation at Harvard Law School (PON), the world leader in negotiation research and education

למידע נוסף על התכנית קיימות (Sustainability) במאה ה-21: כלכלה, סביבה וחברה השאירו פרטים:

הריני מסכים/ה בזאת כי ברצוני לקבל מידע פרסומי מהטכניון מכון טכנולוגי לישראל ו/או מוסד הטכניון למחקר ופיתוח בע"מ ו/או מי מטעמם, והמידע אודותיי יישמר במאגר לצורכי דיוור ישיר לרבות באמצעות דואר, טלפון, פקס, דואר אלקטרוני, הודעות טקסט וכיו"ב. ידוע לי כי בכל שלב אוכל להודיע על רצוני להפסיק את קבלת המידע הפרסומי באמצעות משלוח הודעה בכתב לכתובת דוא"ל: odeda@trdf.technion.ac.il