מוקד מידע ורישום 04-8294228

הדפסה בתלת מימד Additive Manufacturing

לימודי ניהול, יזמות ושיווק

מיקום
קמפוס הטכניון בשרונה ת"א
מתכונת הלימודים
15 מפגשים, אחת לשבוע, בהיקף של 70 שעות אקדמאיות
יתרונות התכנית
הבנת בסיס ושליטה בתהליכי ריבוד שכבות באופן המקצועי ביותר מאת מומחים ממכון המתכות בטכניון
קהל יעד
בוגרי תואר אקדמי בהנדסה ו/או מיועדים לעבודה בתחום הדפסת תלת מימד.

אודות התכנית

הדפסת תלת ממד (ריבוד שכבות) כשיטת ייצור חדשנית קיבלה תאוצה במהלך 25 שנים אחרונות. שיטה זו משתמשת בתכן ממוחשב (CAD) תלת ממדי כמודל עבור הייצור של חלקים ע"י הוספת שכבה על גבי שכבה. ריבוד שכבות מאפשר לייצר חלקים בעלי גיאומטריה מסובכת במיוחד שלא ניתן ליצרם בשום שיטת ייצור אחרת.
במהלך השנים אחרונות נעשו מאמצים רבים להפוך את שיטת ריבוד השכבות לתעשייה. כיום שיטה זו משמשת בתעשיות רכב, תעופתית, ביו-רפואית, מזון , אנרגיה וכו'. הודות ליתרונות של ריבוד השכבות בהשוואה לשיטות ייצור אחרות, שיטה זו נראית מהווה תחילה למהפכה התעשייתית הרביעית.

מטרת תכנית הלימוד הינה להקנות למהנדסים או לאקדמאים המעוניינים לעסוק בתחום, את הכלים להבנת בסיס ושליטה בתהליכי ריבוד שכבות: פעולת ציוד ובניית מוצר, מגוון חומרי ייצור קיימים כיום, תהליכי התכה והתמצקות של מתכות, סנטור מתכות, דיפוזיה, מעברי פאזה, היווצרות מיקרומבנה ותכונות של מוצרים, בחירת תהליך מתאים, איתור תקלות, אפיון מוצרים והבטחת איכות וכו'. במהלך הקורס, תוכלו להכיר הנחות היסוד של הדפסה תלת ממדית ושל התהליכים האחראיים על המתרחש תוך בניית מוצר.

בואו לקרוא עלינו במגזין הדפסת תלת מימד הישראלי >>

תכנים ונושאי הלימוד

 • מבוא ועקרונות בסיסיים
 • סקירת התהליכים הפיזיקליים הבסיסיים האחראיים על היווצרות המיקרו-מבנה והתכונות של המוצר בתהליכי הדפסה תלת ממדית
 • תהליכי ריבוד שכבות באבקות מתכתיות (SLM, EBM)
 • תהליכי ריבוד שכבות מבוססות אקסטרוזיה (FDM, binder jetting)
 • תהליך עם פולימר נוזלי
 • בחירת התהליך
 • תהליכים משלימים
 • יישומים רפואיים ויישומים תעופתיים ולתהליכי ריבוד שכבות
 • תהליכים רב-חומריים: חומרים משולבים, חלקים היברידיים, חומרים נקבוביים.
 • כיוונים עתידיים: תכן כלים, אנליזה תהליך, מערכות רב-ציריות, פיתוח חומרים מיוחדים.
 • אפיון מוצרים מודפסים והבטחת איכות

במהלך הקורס, יתקיימו 3 סיורים לימודיים במרכז ההדפסות בטכניון תוך השתתפות מעשית בשלבי עבודה שונים, כולל התנסות בהדפסת רכיבים בפועל ובדיקת איכותם.

סגל הקורס

ד"ר אלכס כץ הינו בעל תואר שלישי מהטכניון בתחום הנדסת וחומרים. את התואר הראשון שלו עשה בתחום חומרים מתכתיים ומטלורגיה כללית, התואר השני – בתחום חומרים קרמיים והתואר השלישי – בתחום חומרים מרוכבים. עובד כחוקר ומנהל פרויקטי מחקר יישומיים במכון המתכות הישראלי, מרצה בפקולטה להנדסת חומרים בטכניון. ד"ר כץ הינו בעל פרסומים מדעיים בנושאים הנ"ל ומשתתף קבוע בכנסים הבין-לאומיים בתחומים במקצועות התמחותו.

 

ד"ר ולדימיר פופוב הינו בעל תואר שלישי במטלורגיה ומוביל תחום רידוד שכבות במכון המתכות הישראלי. תחום התמחותו הינו טכנולוגיות הדפסה תלת ממדית, פיתוח ויישום של חומרים חדשים עבור שיטת ייצור זו, כולל חומרים מרוכבים, מגנטים, סגסוגת-על, סגסוגות בעלות אנטרופיה גבוהה וכו'. ד"ר פופוב הינו בעל פרסומים בספרות המדעית ומשתתף קבוע של בכנסים בין-לאומיים בתחום זה.

תנאי סף לקבלה

 • תואר ראשון בהנדסה או הנדסאי עם ותק מקצועי של 3 שנים לפחות – חובה
 • ניסיון מעשי בתחום ההנדסה – יתרון
 • ידע נרחב באנגלית ומחשבים

מתכונת לימודים

תכננית לימודים של כ-4 חודשים, במהלכם יתקיימו 15 מפגשים בהיקף של 70 שעות אקדמיות, מתוכם 3 מפגשים יתקיימו במרכז ההדפסות של הטכניון בחיפה
המפגשים יתקיימו בימי ד' בין השעות 17:30-21:30 בקמפוס שרונה, ת"א.

אולי יעניין אותך לקרוא

 • 15/08/2019
  מה צופן העתיד של הדפסת 3D בתעשייה

  היא מכונה המהפכה התעשייתית הרביעית וכבר היום נוגעת כמעט בכל תחום בחיינו: מדפסת התלת ממד כובשת את עולם הרפואה, התעופה, הרכב, הבנייה ועוד. קורס חדש על הדפסה בתלת ממד מאפשר לקבל את הכלים להתמצאות בענף שנמצא בתאוצה

תכניות לימוד דומות

ME בהנדסת מערכות

תכנית הלימודים תצייד את מהנדס המערכות בידע ובכלים המקצועיים, אשר בעזרתם יוכל להתמודד בהצלחה עם המשימות המורכבות הנדרשות כיום בשטח

ניהול מוצר Product Management

ניהול מוצר הוא אחד התהליכים המרכזיים בכל ארגון שמייצר מוצרים ופתרונות. התהליך מאפשר ראיה הוליסטית של מחזור חיי המוצר. כיום, ניהול מוצר הוא אחד המקצועות המבוקשים ביותר בחברות הייטק והביקוש מתעורר גם בחברות שהן לא בתחום ההיי-טק המבינות את הצורך בפעילות ובעלי תפקיד בתחום ניהול מוצר.

למידע נוסף על התכנית הדפסה בתלת מימד Additive Manufacturing השאירו פרטים:

הריני מסכים/ה בזאת כי ברצוני לקבל מידע פרסומי מהטכניון מכון טכנולוגי לישראל ו/או מוסד הטכניון למחקר ופיתוח בע"מ ו/או מי מטעמם, והמידע אודותיי יישמר במאגר לצורכי דיוור ישיר לרבות באמצעות דואר, טלפון, פקס, דואר אלקטרוני, הודעות טקסט וכיו"ב. ידוע לי כי בכל שלב אוכל להודיע על רצוני להפסיק את קבלת המידע הפרסומי באמצעות משלוח הודעה בכתב לכתובת דוא"ל: odeda@trdf.technion.ac.il