ME בהנדסה ביו-רפואית

תואר שני ייחודי המשלב חדשנות טכנולוגית בדגש על צרכים אנושיים

מיקום
קמפוס הטכניון, חיפה
קמפוס שרונה, תל אביב
מתכונת הלימודים
אין צפי לפתיחת המסלול בשנה הקרובה
יתרונות התכנית
בוגרי התכנית יוכלו להשתלב בתפקידי מפתח בפיתוח, ייצור, שיווק ויישום מוצרים בשירותי הבריאות וכן בחברות הזנק בתעשייה הביו-רפואית
קהל היעד
מהנדסים מצטיינים המעוניינים לעשות הסבה לתחום המרתק של הנדסה ביו-רפואית או לשדרג את הידע שלהם בתחום

למידע נוסף על התכנית ME בהנדסה ביו-רפואית השאירו פרטים:

אודות התכנית

הפקולטה להנדסה ביו-רפואית היא יחידה רב-תחומית, בה עוסקים ביישום הידע והכלים של תחומי ההנדסה השונים, לעולם הרפואה ומדעי החיים, לצורך פיתוח שיטות אבחון וטיפול רפואיות ולחקר מחלות. עם עליית רמת החיים ותוחלת החיים בעולם, ועליית הדרישה לרמה גבוהה ולמגוון רחב של שרותי בריאות, עולה הדרישה למערכות רפואיות ולמכשור חדשניים.

במקביל, תעשית ההיי-טק הביו-רפואית הינה כיום בין המובילות ברמתה ובקצב גידולה. מגוון הפעילויות של התעשיה הביו-רפואית כולל תחומים כגון: מערכות דימות לאבחון מוקדם של מחלות ולניטור הטיפול, מכשור רפואי לניטור אותות פיזיולוגיים, פיתוח ביו-חומרים, הנדסת רקמות, מערכות לטיפול אופטי, תרמי או אקוסטי, החדרת תרופות ושחרור מבוקר של תרופות, שתלים אורטופדים, איברים מלאכותיים, עזרים מלאכותיים מושתלים, מכשור המבוסס על הנדסה ברמת המולקולה וננוטכנולוגיה.

התעשיה הביו-רפואית בארץ מתפתחת בקצב מואץ במיוחד באמצעות חברות הזנק רבות. זוהי תעשיה עתירת ידע, מוטת ייצוא ומאופיינת בחדשנות, תחכום וחיפוש מתמיד אחר אתגרים חדשים. הפקולטה להנדסה ביו רפואית, בשיתוף היחידה ללימודי המשך, מקיימים תכנית יייחודית מובנית (יום בשבוע) ללימודים לקראת תואר ME במסלול ללא תזה בהנדסה ביו רפואית בחיפה ובתל אביב.

פתיחת התכנית נועדה לענות על צרכים אנושיים בעולם טכנולוגי מתקדם: עלייה ברמת החיים ותוחלת החיים בעולם יצרה דרישה לרמה גבוהה ולמגוון רחב של שירותי בריאות, המצריך מכשור רפואי ומוצרים רפואיים חדשניים.

בוגרי התכנית יוכלו להשתלב בתפקידי מפתח בפיתוח, ייצור, שיווק ויישום מוצרים בתעשייה הביו-רפואית המתפתחת בקצב מהיר, וכן בחברות ההזנק.

המרצים המלמדים בתכנית הינם מרצים מהפקולטה להנדסה ביו-רפואית בטכניון ומהתעשייה ומאחוריהם ניסיון עשיר בהוראה וחינוך מדעי-טכנולוגי, מוניטין מוכח של חוקרים ברמה בינלאומית ותרומה מכרעת לקידום המשק הישראלי בתחום הביו-רפואי.

4

סטודנטים בסיור לימודי בביה"ח שיבא

 

תנאי הקבלה

מועמדים בעלי תואר B.Sc הנדסי/מדעי ארבע שנתי ממוסד אקדמי מוכר, בעלי ממוצע ציונים משוקלל של 83 ומעלה.
תנאי הקבלה הינם על פי תנאי הקבלה הנהוגים בביה"ס ללימודי מוסמכים, כמפורט באתר
www.graduate.technion.ac.il

**תנאים אלו הינם תנאי המינימום להגשת מועמדות לתכנית. ועדת הקבלה רשאית לדרוש ציון גבוה יותר מהמינימום. ועדת הקבלה הינה הגורם המוסמך לקבלת מועמדים לתכנית הלימודים. יתכן וועדת הקבלה תקיים ראיון אישי למועמדים.

 

מתכונת הלימודים

לאור החלטת המועצה להשכלה גבוהה, אין צפי לפתיחת המסלול בשנה הקרובה

בין נושאי הלימוד

  • תופעות מעבר במערכות פיסיולוגיות
  • שיטות באנליזה של אותות ביולוגיים
  • ננו-חלקיקים בביולוגיה מכניקה וריאולוגיה
  • תחליפים ביולוגיים והנדסת רקמות
  • עקרונות הדמיה, ואולטראסאונד ברפואה
  • מתא לרקמה
  • עקרונות של חיישנים ביוכימיים
  • תכן מכשור רפואי ממוחשב
  • יסודות הנדסיים בביולוגיה וביוטכנולוגיה
  • סיווג ואשכול בזיהוי תבניות ביולוגיות

בוגרים מספרים

יש לי תואר ראשון בהנדסת מחשבים. חיפשתי תחום יותר חי, שיאפשר לי לשלב את המיומנויות והידע מהתואר הראשון. הלימודים בתכנית מובנית של חצי יום בשבוע המאפשרים לשלב עבודה במשרה מלאה עם הלימודים. אני אוהב במיוחד את הקורסים ממדעי החיים והרפואה ואוהב את האנשים שלומדים איתי.

דניאל פוליאקוב | סטודנט להנדסה ביו-רפואית

התואר נתן לי כלים טכנולוגיים רבים והרחיב מאוד את הידע הכללי שלי. התואר הקנה לי הבנה מולטידיסציפלינרית, שהיא מצרך מבוקש מאוד בימינו. אני יכול לומר בפירוש שיש דרישה הולכת וגוברת למהנדסי ביו רפואה.

אלכסי איאולין | אספקט אימג'ינג

תכנית הלימוד סיפקה לי ידע תיאורטי בעל ערך רב בתחום הרפואי וברמה גבוהה מאוד. בזכות לימודי אלו, ביצעתי קפיצת מדרגה בידע ובמקצועיות. הלימודים מתנהלים באווירה נוחה, המאפשרת עבודה במקביל, הסטודנטים רובם אנשי מקצוע, סגל ההוראה איכותי כנהוג בטכניון.

דוד חנגר | מהנדס, משרד הבריאות

במסגרת התכנית לתואר שני בהנדסה ביו-רפואית של הטכניון יצאנו לשני סיורים בבית החולים "שיבא" בתל השומר.
מפגש עם מכון ההדמיה ומכון הלב, הרצאות, סיור בחדרי המכונים אולטרא. הפננו שאלות לרופאים כדי להבין את עבודתם ולהבין איך אנו כמהנדסים יכולים לשפרה טכנולוגית מבחינה דיאגנוסטית וטיפולית. אני מודה לפרופ' איתן קימל על היוזמה הברוכה ומקווה שיהיו עוד הרבה ימים כאלה.

שרון בצלאל | בוגר התכנית

אנו מסיימים כעת את מחזור 8 בתואר שני להנדסה ביו-רפואית בטכניון, קמפוס שרונה.
בהשכלתנו הראשונית הננו מהנדסי מכונות, ואנחנו ועובדים בתחום. במהלך התואר רכשנו כלים ויכולות להבין לעומק את הפיזיולוגיה והביולוגיה האנושית ולהקביל אותן למערכות הנדסיות, כמו גם להיחשף לחוד החנית של המחקר הביורפואי היום ואת התפתחותו העתידית.
המרצים שלנו הנם חוקרים ומרצים בחסד, וספגנו מהם איכויות הן בפן הפרונטלי והן בזכות המטלות שנדרשנו לבצע. המסלול הספציפי הזה איפשר לנו לשלב את הלימודים עם סביבת העבודה התובענית.
אנו מרגישים כי תכנית לימודי החוץ הנה כר פורה ליצירה וקידום של יזמות על ידי חשיפה של מהנדסים בעלי יכולות לעולם הביולוגיה וכי סביר לטעון שכל מחזור יניב לפחות חברה אחת פעילה המציגה פיתוח מציל חיים ו/או מסייע לאיכותם.

אמיר ארתור וניצן הירש | מחזור 8, הנדסה ביורפואית

הריני מסכים/ה בזאת כי ברצוני לקבל מידע פרסומי מהטכניון מכון טכנולוגי לישראל ו/או מוסד הטכניון למחקר ופיתוח בע"מ ו/או מי מטעמם, והמידע אודותיי יישמר במאגר לצורכי דיוור ישיר לרבות באמצעות דואר, טלפון, פקס, דואר אלקטרוני, הודעות טקסט וכיו"ב. ידוע לי כי בכל שלב אוכל להודיע על רצוני להפסיק את קבלת המידע הפרסומי באמצעות משלוח הודעה בכתב לכתובת דוא"ל: odeda@trdf.technion.ac.il