מוקד מידע ורישום 04-8294228

המגזין

מטבע המהפכה: אבי שטרן מסכם עשור למטבע הביטקוין ומהפכת הבלוקצ'יין

העסקה הראשונה הייתה רכישת פיצה, אנשים הפכו למיליונרים בזכותו, הוא שבר שיאי שווי וניפץ את תקרות הזכוכית של הטכנולוגיה. הטכניון, היחידה ללימודי חוץ ו- BDO מסכמים עשור למהפכת הבלוקצ'יין בסדרת הרצאות שיכניסו אתכם לעולם הפיננסי של העתיד

10/10/2018

סדרת הרצאות חדשה על עולם הביטקוין והקריפטו תתקיים בקמפוס שרונה של הטכניון, היחידה ללימודי המשך בשיתוף BDO

חדש בטכניון, היחידה ללימודי המשך: סדרת הרצאות חדשה בשיתוף BDO בנושא המטבעות הקריפטוגרפים הכוללת ארבעה מפגשים עם המקצוענים שילמדו את הקהל על טכנולוגיית הבלוקצ'יין: איך מתנהלים עם מטבע קריפטו, מהן השפעות הטכנולוגיה על המסחר והכלכלה, מה זה ארנק דיגיטלי ועוד. לקראת פתיחת הסדנה אבי שטרן, מומחה למטבעות קריפטו ומרצה בסדנה, סוקר עשור של מטבע מהפכני וטכנולוגיה שעוד לא אמרה את המילה האחרונה >>

בשנת 2008, חודשיים לאחר פרוץ משבר הסאב-פריים שטלטל את השווקים הפיננסיים ברחבי העולם, פורסם נייר עמדה על ידי אלמוני שכינה עצמו ״סאטושי נאקאמוטו״, ובו הוצגה שיטה שבאמצעותה יוכל אדם להעביר כסף לאדם אחר דרך האינטרנט, ללא צורך בבנק או מוסד פיננסי אחר שישמשו כגורם מתווך. על רקע המירמור ביחס למוסדות הפיננסיים שהואשמו בגרימת המשבר, הרעיון של נאקמוטו משך תומכים נלהבים, שהלכו שבי אחר האפשרות ליצור מערכת פיננסית מחוץ למערכת הבנקאית ובתי ההשקעות.

הקונספט של סטושי כלל שני רבדים: מערכת לניהול רישום העברות הכספים שקופה לחלוטין, שמאוחר יותר זכתה לשם ״בלוקצ׳יין״, ובנוסף – מטבע דיגיטלי בשם ״ביטקוין״ אותו ניתן להעביר באמצעות המערכת. זמן קצר לאחר פרסום נייר העמדה הרעיון קיבל חיים, הבלוק הראשון בבלוקציין נוצר ואיתו 50 מטבעות ביטקוין. בתחילה הרעיון אומץ על ידי קהילת מפתחים מצומצמת שביצעו העברות כספים אחד לשני על גבי המערכת, במטרה לבסס אותה.

נקודת ציון משמעותית התרחשה בשנת 2010 כשאחד מקהילת המפתחים פרסם באחד הפורומים שהוא מוכן לשלם 10,000 ביטקוין תמורת פיצה, והשיג זאת. עסקה זו ידועה כעסקה הראשונה שבה השתמשו בביטקוין לרכישת מוצר. את אותה הפניה ניתן למצוא כאן ו-הנה העסקה בבלוקצ׳ייןבשנת 2011 החל מעגל המאמצים של הביטקוין להתרחב משמעותית, וערכו של הביטקוין זינק משברירי סנטים לכמה דולרים בתוך אותה שנה, ומי שהחזיק במטבע השיג תשואה של מאות אלפי אחוזים. עד סוף שנת 2013 ערך הביטקוין כבר עמד על 1,000 דולר.

רכישות פיצה בשנת 2010 תמורת 10,000 ביטקוין ידועה כעסקה הראשונה שבה השתמשו במטבע ביטקוין לרכישת מוצר

הציבור הרחב התוודע אל הביטקוין והמטבעות הקריפטוגרפיים לקראת סוף שנת 2017, כאשר ערך הביטקוין זינק משווי של 2,000 דולר לשווי של 20,000 דולר למטבע, בתוך חודשיים. לא רבים מודעים לכך שבישראל ישנם אנשים שנהפכו בין לילה למולטימיליונרים לאחר הזינוקים המטאוריים של המטבעות הקריפטוגרפיים. כיום, המטבע ירד משיאו ושוויו עומד על כ 6,500 דולר. עם זאת, היסטורית, המטבע מבצע מהלך של זינוק מטאורי ומיד לאחריו תיקון.

במהלך שנת 2014 ארעה פריצה למחשבי בורסת Mt. Gox היפנית, שדרכה בוצעו 70% מהעסקאות בביטקוין עד אותו רגע, בפריצה נגנבו יותר מ 450 מיליון דולר, ולאחריה פסקה הבורסה לפעול. במקביל החלו מטבעות קריפטוגרפיים חדשים לצוץ, חלקם נוצרו מתוך מה שקרוי fork, פיצול של שרשרת הבלוקצ׳יין לענפים, שמהם נוצרים מטבעות חדשים. בנוסף פותחה טכנולוגיה בשם אתריום, אשר מאפשרת יישומים חדשניים לרשת הבלוקצ׳יין ופותחו רעיונות חדשניים לשימוש בבלוקצ׳יין: חוזים חכמים, העברת בעלויות על נכסים כגון נדל״ן, מטבעות שנוצרים לצורך גיוס כספים לחברות, מעקב אחר נתונים בתיקים רפואיים, מעקבי מכירות ועוד.

מטבעות קריפטוגרפיים חדשים החלו לצוץ, חלקם נוצרו מתוך מה שקרוי fork – פיצול של שרשרת הבלוקצ׳יין לענפים שמהם נוצרים מטבעות חדשים

עיבוד העסקאות על גבי רשת הבלוקצ׳יין (כריה) מצריך כוח מחשוב עצום שהולך וגדל, כך עוצבה המערכת במקור על ידי נאקמוטו. אם בתחילה יכול היה כורה (אדם שבבעלותו מחשב לביצוע פעולות העיבוד) להשתמש במחשב הביתי שלו, בחלוף הזמן נדרשו כורים לרכוש מחשבים עוצמתיים ולהשקיע בחדרי קירור שבהם יאוחסנו. התמריץ הכלכלי לביצוע הכריה הוא התגמול שניתן במטבע קריפטו לכורה. חוות כריה הוקמו באזורים הקרים של כדור הארץ וכל אחד יכול להיות כורה ברמה התיאורטית – הדבר מצריך רכישת מחשבים ייעודיים והצטרפות למאגר כורים בינלאומי.

באופן עקבי צצות דמויות צבעוניות בקהילת הקריפטו. ניתן לציין את התאומים ווינקלווס, ממייסדי פייסבוק, שניצחו בתביעה נגד מארק צוקרברג שגנב מהם את הרעיון לרשת החברתית. דמות צבעונית נוספת היא המיליארדר מקקאפי, שהמציא את תוכנת האנטי ווירוס הקרויה על שמו וידוע בסגנונו הבוטה. בישראל אחת הדמויות הבולטות בתחום הוא המיליונר משה חוגג, שעשה את הונו מהשקעה בסטארטאפים, ושמו עלה לאחרונה לכותרות לאחר שרכש את קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים.

כיום מתקיים דיון סוער סביב שאלת המיסוי על מטבעות קריפטוגרפיים ועל השאלה מה זה בעצם מטבע קריפטו – מטבע? נכס? סחורה? בכל פעם שהדיון צף ועולה, הקו אותו מובילות הרשויות הפיננסיות מחמיר ביחס לזה שקהילת הקריפטו דוגלת בו.

אבי שטרן

על הכותב והמרצים:
אבי שטרן,
יזם טכנולוגי ומייסד אתר קורסים מקוונים ללימוד מקצועות הכלכלה, פועל לקידום וחינוך הקהל בנושאי מטבעות קריפטוגרפיים ובלוקצ׳יין.
הלל סטולר, מהנדס מכני ומפתח תוכנה, עוסק בהוראה באקדמיה ובעל ניסיון רב במסחר בביטקוין ובמטבעות קריפטו אחרים.

 

 

סקרנים להכיר לעומק את עולם הביטקוין והקריפטו? סדרת הרצאות חדשה בנושא המטבעות הקריפטוגרפים תתקיים בקמפוס הטכניון בשרונה, בשיתוף BDO, בימי חמישי בין השעות 09:00 – 12:00. לפרטים נוספים הקליקו או בטלפון 04-8294228 

הריני מסכים/ה בזאת כי ברצוני לקבל מידע פרסומי מהטכניון מכון טכנולוגי לישראל ו/או מוסד הטכניון למחקר ופיתוח בע"מ ו/או מי מטעמם, והמידע אודותיי יישמר במאגר לצורכי דיוור ישיר לרבות באמצעות דואר, טלפון, פקס, דואר אלקטרוני, הודעות טקסט וכיו"ב. ידוע לי כי בכל שלב אוכל להודיע על רצוני להפסיק את קבלת המידע הפרסומי באמצעות משלוח הודעה בכתב לכתובת דוא"ל: CS.Marketing@trdf.technion.ac.il