מוקד מידע ורישום 04-8294228

המגזין

"כשאנחנו אומרים התחדשות עירונית אנחנו אומרים תמ"א 38 ופינוי בינוי"

התחלות הבנייה בתחום ההתחדשות העירונית בישראל - מיזמי פינוי בינוי ותמ"א 38 - מתוכננים להיות בעשרים השנים הקרובות שליש מפתרונות הדיור ובעשור הקרוב הם מתוכננים להיות 20% מפתרונות הדיור. רוצים להצטרף למגמת הנדל"ן המשמעותית כיום בישראל? קורס חדש ליזמות והתחדשות עירונית יוצא לדרך בטכניון היחידה ללימודי המשך

12/03/2018

קהל היעד הוא כל מי שעוסק בתחום ההתחדשות העירונית; יזמים, עורכי דין, מתכנני ערים, אדריכלים, שמאים וכל מי שעוסק במקרקעין.

קורס יזמות והתחדשות עירונית נפתח השנה בטכניון היחידה ללימודי המשך במתכונת מחודשת ועדכנית, שמותאמת לדופק של שוק הנדל"ן והתכנון בישראל. כיום, משרדי ממשלה ורשויות מקומיות מרכזים מאמצים בתחום ההתחדשות העירונית במרכזי ערים והיזמים מצדם מגלים עניין רב.

"כשאנחנו אומרים התחדשות עירונית אנחנו בעיקר מתייחסים לתמ"א 38 ופרויקטים של פינוי בינוי במרכזי ערים", אומרת עו"ד עליזה קן שמרכזת אקדמית את התוכנית במשותף עם מישל אשור, "אלה שני האפיקים המרכזיים של התחדשות העירונית כיום בישראל עבור יזמים לביצוע פרויקטים בהיקף בינוני ומעלה במרכזי ערים".

עליזה קן

אלא שמדובר בפתרונות מורכבים למדי שמצריכים הכשרה.

"התחום מורכב בין היתר בגלל ריבוי הגורמים שעוסקים בנושא: ממשלתיים, עירוניים ופרטיים וגם משום הדיסציפלינות השונות שנדרשות למיזמים אלו כמו משפטים, תכנון, כלכלה, מיסוי ועוד", עונה קן, "יש גם שוני בתפיסות של הגופים השונים. לכן, המטרה שלנו בקורס היא להכשיר שורה של עוסקים במלאכה ולהעמיק את הידע בנושא על מנת שהם יוכלו לתמרן בין המורכבויות ולזהות את המכשולים".

"המטרה שלנו בקורס היא להכשיר שורה של עוסקים במלאכה ולהעמיק את הידע בנושא על מנת שהם יוכלו גם לתמרן בין המורכבויות ולזהות את המכשולים"

אחד מהאתגרים בהוצאה לפועל של מיזמי התחדשות עירונית הוא מול בעלי הנכסים או הדיירים.

"אני לא אוהבת את המונח "בעל דירה סרבן" בפרויקטים של תמ"א 38 או פינוי בינוי, לדעתנו מדובר בעוד שחקן במיזם שצריך לדעת איך לגשת אליו. הוא לא מונע משיקולים עסקיים בהכרח וצריך להבין מה חשוב לו. בתוכנית נעסוק גם בסוגיה הזאת וירצו גם יזמים ועורכי דין שמתמחים בנושא ויתקיים פאנל בסוגיה זו".

מי הקהל יעד של הקורס?

"קהל היעד הוא כל מי שעוסק בתחום ההתחדשות העירונית; יזמים, עורכי דין, מתכנני ערים וכל מי שעוסק במקרקעין", עונה אשור, "אחת המטרות העיקריות שלנו היא לתת ארגז כלים למי שעוסק בתחום כך שהוא יוכל לקשר בין ההיבטים השונים ולא יהיה חד ערכי בתחום מיסוי או תכנון. לכן, התוכנית פונה למגוון רחב של עוסקים בתחום: מודדים, שמאים, אדריכלים ועוד".

מישל אשור

עד כמה התחום פועם בשוק הנדל"ן בישראל? על פי התבטאויות בתקשורת של שר השיכון יואב גלנט, בכוונת משרד השיכון להביא לכך שתוך עשרים שנה שליש מפתרונות הדיור יהיו בישראל בתחום התחדשות עירונית לסוגיה, ובתוך עשור מדובר על 20% מפתרונות הדיור. אלה כוללים את תמ"א 38 על שני מסלוליה וגם פינוי-בינוי.

במשרד השיכון אף הוקמה לאחרונה רשות להתחדשות עירונית שמובילה את הטיפול הממשלתי בנושאים אלו והיא מקיימת הסכמי גג ושיתופי פעולה בינמשרדיים. בקורס יזמות והתחדשות עירונית ירכשו הבוגרים ידע רב ומקיף שיאפשר להם כניסה אל אחד מהענפים הצומחים ביותר במשק בישראל, שמציע ערך מוסף: פתרון למצוקת הדיור והקלה במחירי הדיור בישראל.

קורס יזמות והתחדשות עירונית ייפתח בחודש מרץ 2018 ויתקיים בקמפוס שרונה בתל אביב. בחודש אוקטובר 2018 הקורס ייפתח בקמפוס עזריאלי בירושלים. לפרטים נוספים והרשמה בטלפון  04-8294228

עוד כתבות שיעניינו אותך

  • 07/12/2016
    יזמות והעיר הגדולה

    מה מלמד האיחוד האפשרי בין בת ים ותל אביב-יפו על תחום ההתחדשות העירונית בישראל? קורס חדש בטכניון בשיתוף פירמת BDO זיו האפט – ילמד יזמי נדל"ן לממש את הפוטנציאל העסקי מפרויקטיים של תמ"א 38 והתחדשות עירונית.

  • 15/06/2016
    כרטיס הכניסה שלך לשוק הנדל"ן

    עם השגשוג בענף הנדל"ן גדל גם הביקוש ללימוד מקצוע השמאות מקרקעין. מהו מקצוע השמאות וכיצד הוא משפיע על שוק הנדל"ן? יצאנו לבדוק

הריני מסכים/ה בזאת כי ברצוני לקבל מידע פרסומי מהטכניון מכון טכנולוגי לישראל ו/או מוסד הטכניון למחקר ופיתוח בע"מ ו/או מי מטעמם, והמידע אודותיי יישמר במאגר לצורכי דיוור ישיר לרבות באמצעות דואר, טלפון, פקס, דואר אלקטרוני, הודעות טקסט וכיו"ב. ידוע לי כי בכל שלב אוכל להודיע על רצוני להפסיק את קבלת המידע הפרסומי באמצעות משלוח הודעה בכתב לכתובת דוא"ל: CS.Marketing@trdf.technion.ac.il