מוקד מידע ורישום 04-8294228

המגזין

הטכניון מציג: המרכז הבינלאומי ללימודי סייבר

בשורה לענף הסייבר בישראל: הטכניון היחידה ללימודי המשך פותח דלת לכל מקצועות הסייבר ומסייע בבניית קריירה במקצוע המבוקש במשק במסגרת חטיבת לימודי סייבר, בה מוצעים קורסים ברמות שונות: מתחילים, סייבר פרופשיונל, תוכנית מיוחדת ללימודי סייבר למנהלים ואפילו תכנית ייחודית ללימודי סייבר המיועדת לבני נוער

17/10/2017

על הניהול האקדמי אחראים מומחים מובילים בתחום הסייבר בישראל.

בשורה לענף הסייבר בישראל: הטכניון היחידה ללימודי המשך פותח דלת לכלל מקצועות הסייבר ומסייע בבניית קריירה במקצוע המבוקש במשק, במסגרת חטיבת לימודי סייבר חדשה בה מוצעים קורסים ברמות שונות: מרמת מתחילים ועד רמת סייבר פרופשיונל, תוכנית מיוחדת ללימודי סייבר למנהלים ואפילו תכנית שנתית ייחודית ללימודי סייבר המיועדת לבני נוער.

על הניהול האקדמי אחראים מומחים מובילים בתחום הסייבר בישראל: ד"ר אברהם גלאור, לשעבר סמנכ"ל חדשנות ותכנון אסטרטגי באלביט מערכות וזוכה פרס ביטחון ישראל להישג יוצא דופן. וכן, ניצב (בדימוס) דני חן, ממקימי מערך הסייבר במשטרת ישראל. כמו כן, נהנים בוגרי המסלולים במרכז ללימודי סייבר גם משירות סיוע בהשמה עם תום הלימודים למציאת משרה מתאימה, באמצעות ליווי של מנהלת קריירה מחברת מנפאוואר טאלנט, למשך שלושה חודשים.

אז מה מחכה למי שנכנס למרכז הבינלאומי ללימודי סייבר בטכניון היחידה ללימודי המשך? ביקשנו מרועי בסר, מרצה במרכז הבינלאומי ללימודי סייבר ובעל נסיון של 25 שנים בעולם הסייבר, לתת טעימה מהתוכניות השונות.

"החלום הרטוב של החברות המובילות בשוק הסייבר"

המסלול הראשון במרכז הבינלאומי ללימודי סייבר הוא CSSI – Cyber Security Systems Integrator שנחשב לכרטיס הכניסה לעולם הסייבר והוא מיועד גם לאנשים ללא רקע טכנולוגי. התוכנית נבנתה בהתאם לתוכנית האסדרה של רשות הסייבר הלאומית בישראל אשר הוקמה בשנת 2015. "הקורס נבנה לאחר בחינה של צרכי התעשייה ושל החברות שעתידות להעסיק את בוגרי הקורס", אומר בסר, "ממש פנינו לחברות מובילות בשוק בתחום האינטגרציה, כמו למשל "בינת", וביקשנו מהן להגיד לנו מה החלום הרטוב שלהם, מה הן מחפשות אצל  מהנדס התמיכה המתחיל, אצל האינטגרטור, ומהם שירותי המומחה שהם רוצים. הן סיפקו לנו רשימה של דרישות ולפיה בנינו את הקורס".

רועי בסר

למי מתאים המסלול?

"יש מגוון של מתעניינים, חלקם חיילים משוחררים, אחרים הם בעלי תואר שרוצים נסיון פרקטי בתחום ויש מי שרוצים לעשות הסבת מקצוע ומגיעים בכלל מתחומים שלא קשורים לסייבר. הייתה לנו, למשל, פנייה ממישהי שבכלל מנהלת גלידריה ורוצה להכנס לתחום הסייבר. הקורס בנוי בצורה מתודלוגית כזאת שאנחנו נתנים להם את כל כלי העבודה כדי לעבור את מבחני ההסמכה של צ'ק פוינט, סיסקו ומיקרוסופט".

"יש במסלול מגוון של מתעניינים: חיילים משוחררים עם רקע במחשבים, בעלי תואר שרוצים נסיון פרקטי בתחום ויש מי שרוצים לעשות הסבת מקצוע ומגיעים בכלל מתחומים אחרים. הייתה לנו, למשל, פנייה ממישהי שמנהלת בכלל גלידריה ורוצה להכנס לעולם הסייבר"

על פי בסר, תוך כדי הלימודים הסטודנט כבר יכול לחפש עבודה במקצוע הסייבר כמנהל רשת, אדמיניסטרטור רשת או תמיכה טכנית בתוך ארגון למשתמשים פנים ארגוניים. "לאחר שהסטודנט מקבל את הבסיס אנחנו נכנסים לעובי הקורה ומלמדים נושאים כמו תכני רשת, תשתיות רשת ומתמקדים בעוד שתי הסמכות: של סיסקו, שהוא היצרן המוביל של נתבים בעולם. והסמכה של צ'ק פוינט, שהוא אחד מיצרני הפיירוול המובילים בעולם. בסוף הלימודים הסטודנט יודע להתקין רשת, להקשיח רשת מבחינת מניע של פרצות ושערים אחוריים, הוא יודע לתחזק מערכת של פיירוול על מנת לשמור יותר טוב על הרשת. אנחנו לומדים על מערכת ההפעלה לינוקס, שמרבית ההאקרים עובדים איתה. וגם עוסקים בפיתוח ולומדים פייתון, שהיא השפה הכי נפוצה לפיתוח כלי הגנה עצמיים וגם לפיתוח כלי תקיפה. הדובדבן שבקצפת הוא שאנחנו לוקחים את הסטודנטים לסימולטור סייבר ולסביבת עבודה שמסמלצת התקפות ומאפשרים להם לתרגל את ההתמודדות עם התקפות באופן מעשי"

לפרטים נוספים על מסלול CSSI – Cyber Security Systems Integrator לחצו כאן >>  

שלושה מקצועות סייבר בקורס אחד

המסלול השני במרכז הבינלאומי ללימודי סייבר הוא מסלול Cyber Pro. בוגריו יוכלו לעסוק ביישום הגנת סייבר ולהתקדם לתפקידי ביצוע מתקדמים של בחינת חולשות ותחקור אירועי סייבר. תוכנית ההכשרה מבוססת על שלושה קורסי אסדרת מקצועות הסייבר של מטה הסייבר: מיישם הגנת סייבר, מוסמך מבדקי חדירה ומוסמך תחקור סייבר.

"מטה הסייבר הלאומי הגדיר חמישה מקצועות שכל מי שרוצה לעסוק בהגנת סייבר צריך ללמוד אותם", מסביר בסר, "על מנת לעבוד בתחום, מגן סייבר צריך לשלוח בתחומים מסוימים וכל חברה או משרד ממשלתי, בנק או חברת ביטוח שיקימו חדר בקרה לניתור אירועי סייבר, יהיו חייבים שכל מי שיושב בחדר הבקרה שלהם יהיה מקצועי בתחומו, ובעתיד אף מדברים על תעודת הסמכה של מטה הסייבר של מדינת ישראל".

"ישנה הבחנה בין מקצועות שהם מיישם הגנת סייבר ובין מקצועות שהם קובעי מדיניות. החלטנו, במסגרת בניית הקורס, שמה שיבדל אותנו משאר המוסדות, הוא שבמסלול סייבר פרו אנו מציעים ללמוד 3 מקצועות בתחום הסייבר בתכנית אחת"

למה זה טוב, בעצם?

"בצורה הזאת לסטודנט שיסיים את הלימודים ויכנס לתפקיד יהיה גם אופק שירות לקידום מקצועי, וכמועמד יהיה לו ערך מוסף אצל המעסיק העתידי. בוגר במסלול הזה הוא גם מיישם הגנת סייבר שיושב בחדר בקרה ומנתר את הרשת לבדוק אירועי סייבר, אבל בגלל שגם נתנו לו כלים במסגרת הקורס לעשות גם תחקור סייבר, יש לו ערך מוסף. הוא לא רק בוהה במסכים ומתריע כשיש ארוע, אלא יכול להתחיל בהליך החקירה ויכול בזמן הפנוי שלו גם לחפש חולשות בארגון. הוא יכול להתפתח תוך כדי העבדה מבלי לצאת אחרי שנתיים ללימודי הסמכה נוספים".

"החלטנו במסגרת בניית מסלול Cyber Pro, ללמד 3 מקצועות בתכנית אחת (מיישם הגנת סייבר, מוסמך תחקור ומוסמך מבדקי חדירה), על מנת שסטודנט שיסיים את הלימודים ויכנס לתפקיד, יהיה לו אופק לקידום מקצועי וערך מוסף אצל המעסיק שלו. הוא גם מזהה אירוע, גם יכול להתחיל בתהליך החקירה ובזמנו הפנוי לחפש חולשות בארגון"

עוד ייחודי לתוכנית זאת הם שלושת ימי הסימולציה שיחוו הסטודנטים: "מדובר על לפחות 21 שעות של סימולציות עם כמות אדירה של תסריטים. רק במרכז הבינלאומי ללימודי סייבר בטכניון היחידה ללימודי המשך, הסטודנטים

זירה לתרגול לוחמת סייבר

מקבלים אפשרות לסימולציה של אירועי סייבר. אפשר להכניס המון ארועים כאלה בשלושה ימים של תרגול".

לפרטים נוספים על מסלול Cyber Pro לחצו כאן

המסלול של קובעי מדיניות הסייבר

מסלול ההכשרה Cyber Management מעניק התמקצעות בניהול הגנת הסייבר, למי שמעוניינים להתקדם לתפקידי מטה בתחום הטכנולוגי והן בתחום המתודולוגי של הגנת הסייבר. בוגרי המסלול יוכלו להשתלב כמובילי מערכות הגנת סייבר ארגוניות שונות. תוכנית ההכשרה מבוססת על שני קורסי אסדרה; מוסמך טכנולוגיות הגנת סייבר ומוסמך מתודולוגיות הגנת סייבר.

"הרעיון של מסלול זה הוא לתת לקובעי מדיניות כלים להתמודד עם הגנת הסייבר", מסביר בסר, "אנחנו נמצאים בתקופה שנקראת 'דור מדבר' ובעתיד, המקצועות בתחום הסייבר יהפכו להיות רשומים ומוסדרים. אנחנו בעצם מסתמכים על רקע קודם של הסטודנטים בתור מנהלי רשתות, חדרי בקרה או מנהלי פיתוח ומציעים להם: 'בוא תלמדו להיות מנהלי סייבר'".

למי המסלול מתאים?

"לכל מי שמנהל היום בארגון שעוסק ביישום הגנת סייבר ומעוניין להתקדם לתפקידי מטה. זה מתאים למי שרוצה להיות קובע מדיניות בנושא של מתודולוגיות כמו למשל מתי מגדירים לעובדים שצריכים לשנות סיסמאות או איך צריכה להראות סיסמא מבחינת הגנה, ומה זאת ססמא מאובטחת. שאלות כמו איך מתכוננים ליום שאחרי אירוע סייבר. אני בעצמי הייתי סטודנט במחזור הראשון של תוכנית סייבר למנהלים בטכניון לפני שנתיים, זה היה חדשני כבר אז וכשסיימתי את הלימודים נכנסתי לטכניון כמרצה והתחלתי גם ללמד. תוך כדי תנועה בדקנו את השוק ללימודי סייבר והבנו מה דרישות מטה הסייבר. אני שמח שהטכניון החליט לעשות ריויזיה בתחום, לייצר קורסים שמתאימים לקהלים רחבים, להביא את המרצים המובילים בתחום, ולהקים מרכז בינלאומי ללימודי סייבר עם כל התאוריה הנדרשת וגם עם הרבה מאוד פרקטיקה".

"המסלול יתאים לכל מי שמנהל בארגון שעוסק ביישום הגנת סייבר ורוצה להתקדם לתפקידי מטה. אנחנו בעצם מסתמכים על רקע קודם של הסטודנטים בתור מנהלי רשתות, חדרי בקרה או מנהלי פיתוח ומציעים להם: 'תלמדו להיות מנהלי סייבר"

 לפרטים נוספים על מסלול  Cyber Management לחצו כאן

מעוניינים לבחון את התאמתכם לאחד ממסלולי הסייבר? התקשרו 04-8295050 או השאירו פרטים כאן 

עוד כתבות שיעניינו אותך

  • 12/07/2017
    "התלמידים מתרגלים מתקפת סייבר שעלולה לנתק את מערך האנרגיה של המדינה"

    בני הנוער שלוקחים חלק בסייבר קאמפ (Cyber Campׂׂ) במהלך חופשת הקיץ, מתרגלים סימולציות לתקיפות רשת, מבקרים במתקני סייבר ולומדים לשמור על עצמם בעולם הדיגיטלי. המסלול הראשון הסתיים והמסלול השני נפתח בקרוב. דיווח מהשטח

  • 15/02/2016
    שמרו על המייל שלכם

    כי אפשר לפרוץ אליו בקלות ואם אפשר לפרוץ למייל הפרטי – תארו לעצמכם איך ארגונים שומרים על מאגרי המידע שלהם, או, לחילופין, מנהלים התקפות סייבר לתועלת הארגון. מסלול ייחודי של הטכניון – היחידה ללימודי המשך, מכשיר את מומחי הסייבר הטובים במשק

הריני מסכים/ה בזאת כי ברצוני לקבל מידע פרסומי מהטכניון מכון טכנולוגי לישראל ו/או מוסד הטכניון למחקר ופיתוח בע"מ ו/או מי מטעמם, והמידע אודותיי יישמר במאגר לצורכי דיוור ישיר לרבות באמצעות דואר, טלפון, פקס, דואר אלקטרוני, הודעות טקסט וכיו"ב. ידוע לי כי בכל שלב אוכל להודיע על רצוני להפסיק את קבלת המידע הפרסומי באמצעות משלוח הודעה בכתב לכתובת דוא"ל: odeda@trdf.technion.ac.il