המגזין

יש לי רעיון!

איקאה, גוגל וקוקה קולה הם שלושה מותגים גדולים מהחיים שהתחילו מרעיון אחד בראש אחד של איש אחד. האם גם בכם בוער החוש היזמי? הנה כל מה שאתם לא יודעים על המותגים שמשפיעים על החיים של כולנו

05/03/2017

google

האם אתה היזם הבא שישנה את העולם? הנטייה לחשוב כי יזם ניחן בתכונות מיוחדות נכונה בחלקה, בלבד. נכון, הוא צריך להיות בעל דמיון, יצירתי, בעל מוטיבציה פנימית, בעל מאפיינים פסיכולוגיים ייחודים וכיוצא באלה. תכונות אלה בהחלט יכולות לסייע בתהליך היזמי, אולם הן אינן תנאי הכרחי.

תכנית הלימוד יזמות עסקית פרקטית במסגרת שיתוף הפעולה של הטכניון לימודי המשך ופירמת BDO – זיו האפט מאפשרת הכרות מרתקת עם עולם היזמות העסקי, למטרת הקמת עסק משלב הרעיון ועד לעסק פעיל, הקניית כלים פרקטיים לבניית עסק מצליח, הקניית ידע פיננסי ומשפטי לניהול נכון של העסק. האם גם בכם בוער החוש היזמי? הנה הצצה לשלוש יוזמות שהתחילו ברעיון טוב אחד ושינו את העולם.

Ikea

מי אתה מר איקאה?

אינגוואר קאמפרד (Ingvar Kamprad) היה ילד צעיר עם ראש יזמי שמכר לשכניו גפרורים וכך החל לעשות עסקים בגיל צעיר. כשזיהה את הביקוש הרחיב את מרכולתו בבלוק גם למכירת דגים, קישוטים לעץ חג המולד, זרעים ועטים. בשנת 1943, כשהוא בן 17 בלבד, החליט קאמפרד לפתוח חנות ונוסדה החנות הראשונה של איקאה, בעזרת אביו של הנער שעזר בבניית העסק החדש כמתנה על הצלחה בלימודים.

בחנות איקאה מכר קאמפרד הצעיר מוצרים מגוונים ובעיקר בזול: עטים, ארנקים, מסגרות לתמונות, רגלי שולחן, שעונים, תכשיטים, גרבי ניילון ועוד. ארבע שנים מאוחר יותר, בשנת 1947, החל קאמפרד לשווק גם ריהוט. ובחלוף ארבע שנים נוספות הוא הוציא לאור את הקטלוג הראשון של איקאה.

מאז אותה שנה ועד היום, כבר 70 שנים, יוצא הקטלוג מדי שנה כשהוא מופץ ב- 160 מיליון עותקים ונחשב לספר הנפוץ ביותר בעולם, יותר מהתנ"ך. גם רשת החנויות של קאמפרד הצעיר הצליחה לא רע ובשנת 1963 יצאה לראשונה כאימפריה מחוץ לגבולות שוודיה. כיום איקאה חולשת על 349 סניפים ב- 43 מדינות ונחשבת לרשת השיווק הגדולה בעולם.

קאמפרד עצמו נחשב לאיש העשיר ביותר ביבשת אירופה והעשירי העשיר בעולם כשאומדן נכסיו עומד על 39.3 מיליארד דולר. יחד עם זאת הוא ידוע באורח חייו הצנוע והסגפני, ומספרים עליו שהוא ממשיך לטוס במחלקת תיירים.

מה סוד הקסם היזמי של קאמפראד שחגג בשנה שעברה 90 והעביר את ניהול החברה לשלושת בניו? על פי מנתחי הביוגרפיה שלו, החזון של קמפראד הוא המנוע מאחורי הצלחת הרשת. קאמפראד מאמין שאיקאה קיימת לא רק כדי לשפר את חייהם של אנשים, אלא לשפר את האנשים עצמם וכך הוא יוצק לתוך המותג להרכבת הרהיטים גם ערכים של שיפור עצמי.

"קאמפרד עצמו נחשב לאיש העשיר ביותר ביבשת אירופה והעשירי העשיר בעולם כשאומדן נכסיו עומד על 39.3 מיליארד דולר. יחד עם זאת הוא ידוע באורח חייו הצנוע והסגפני, ומספרים עליו שהוא ממשיך לטוס במחלקת תיירים"

ikea2

הספר הנפוץ בעולם. צילום מתוך קטלוג איקאה לשנת 2017


גוגל איט!

בשנת 1998 עלה לראשונה לאוויר ברשת האינטרנט מנוע חיפוש עם שם מוזר: Google. את מנוע החיפוש הצנוע, שנראה כדף חסר פרסומות לחלוטין ששואף לספק תוצאות מדויקות ומהירות מאד, יצרו כפרויקט מחקר עליו עבדו במשך שנתיים לארי פייג' וסרגיי ברין, דוקטורנטים למדעי המחשב באוניברסיטת סטנפורד שבארה"ב.

הרעיון הבסיסי של השניים היה לסדר את תוצאות החיפוש במנועי החיפוש על המלצות של אתרים ודפי אינטרנט איכותיים. כדי לזהות את האתרים הללו הם השתמשו בתיאוריה לפיה מספר הדפים המקושרים לאתר אינטרנט מעיד על איכותו. במילים אחרות, ככל שלדף אינטרנט מקושרים דפים רבים ואיכותיים יותר, כך הוא איכותי וזכאי להופיע במקום בכיר בתוצאות של גוגל, בראש תוצאות החיפוש למה שחיפש המשתמש.

את החברה שפתחו כינו השניים על שם המונח המתמטי googol, שמייצג את המספר 1 ומאה אפסים אחריו. הקשר למספר עצום זה הוא שאיפתה של גוגל לארגן ולסדר את כמות המידע הבלתי נתפסת שבאינטרנט.

כיום גוגל הוא מנוע החיפוש הפופולארי ביותר שמשאיר את מתחריו הרחק מאחור. מדי יום הוא זוכה למאות מיליוני מבקרים שמחפשים כ- 3 מיליארד בקשות למציאת תוכן באתרי אינטרנט. עמוד הבית של חברת גוגל הוא מנוע החיפוש עצמו שנחשב לדף האינטרנט הנצפה ביותר בעולם.

"ההתחלה לא הייתה פשוטה. שני היזמים הצעירים נפגשו עם שורה של משקיעים על מנת לפתח את החברה אך נדחו על ידי חברות של מנועי חיפוש שלא רצו לקנות את הרעיון"

אבל ההתחלה לא הייתה פשוטה. בסתיו 1997 מנוע החיפוש נפתח לראשונה, לשימוש פנימי של הסטודנטים, סגל ההוראה והמנהלים באוניברסיטת סטאנפורד תחת הדומיין google.stanford.edu. שני היזמים הצעירים נפגשו עם שורה של משקיעים על מנת לפתח את החברה אך נדחו על ידי חברות של מנועי חיפוש שלא רצו לקנות את הרעיון.

ברין ופייג' היו נחושים בדעתם להמשיך לפתח את גוגל ולמצוא לו ביסוס כלכלי, בייחוד כשהשמועה על מנוע החיפוש המוצלח הופצה והיקף המשתמשים גדל. באוגוסט 1998 הם נפגשו עם אנדי בכלשהיים, גאון מחשבים ומשקיע ידוע בשורה של חברות. לאחר שיחה עם השניים הבין בכלשהיים את הפוטנציאל של הרעיון ורשם להם צ'ק על מאה אלף דולרים.

"זה קשה לדאוג שדברים ימשיכו לזוז. אבל יש לי טריק טוב, אני חושב שעבורי המפתח הוא בהצבת יעדים ממש גדולים", אמר לימים לארי פייג', שהפך למיליארדר בעקבות החברה שהקימו השניים. פייג' נחשב למנכ"ל לא טיפוסי, הוא אינטלקטואל שתשוקתו היא לשנות ולשפר את העולם. הוא ידוע כמנהל ששואל את עובדיו שאלות רבות על הדרך שבה הם עושים את עבודתם ומאתגר את ההנחות שלהם. "אני חושב תחת שני כובעים: כיזם וכאיש עסקים, ושואל את עצמי: 'מהן ההזדמנויות שיש כאן'", אמר פייג' בראיון. שאלה נוספת שחביבה עליו היא "למה זה לא יכול להיות גדול יותר?"

"אני חושב תחת שני כובעים: כיזם וכאיש עסקים, ושואל את עצמי: 'מהן ההזדמנויות שיש כאן'", אמר פייג' בראיון. שאלה נוספת שחביבה עליו היא "למה זה לא יכול להיות גדול יותר?"

 

canette-de-coca-cola-glace-810x405

טעם החיים

הסיפור של קוקה קולה נשמע קצת כמו אגדה. על רוקח אמריקאי מאטלנטה, ג'ון סתית' פּמברטון שמו, שהמציא משקה מוזר ששימש בעיקר למטרות רפואיות. פּמברטון, שנפצע במהלך מלחמת האזרחים האמריקנית, חיפש תרופה להתמכרותו לסם מורפין, שהיה בשימוש כמשכך כאבים לפצועי המלחמה.

המשקה הופק מקוקה, אגוז קולה וצמח הדמיאנה. פמברטון רקח את המרכיבים הוסיף אלכוהול וקרא לו "יין קוקה צרפתי של פמברטון". הוא החל לשווק את המשקה כתרופה יעילה נגד בעיות מעיים, קיבה וכליות והמרקחת הצליחה באופן יחסי, אם כי לא דווח על הצלחות רפואיות מזהירות.

כשנאסר האלכוהול באטלנטה, עם "חוקי היובש" בשנת 1885, נאלץ פמברטון להמציא את המשקה אך ללא אלכוהול וקרא לו על שם צמח הקוקה ואגוז הקולה – "קוקה קולה". בגיל 65 הוא החל למכור חלקים מהחברה לשותפים, ולפני מותו מכר את חלקו שלו לאיש עסקים בשם אסה קנדלר במחיר של 1,200 דולר בלבד.

ב-22 בינואר 1892 ייסד קנדלר את חברת קוקה-קולה, יחד עם אחיו ושני שותפים נוספים. לוגו החברה נרשם כסימן רשום שנה לאחר מכן ובאמצעים שיווקיים, גדולים מהחיים, הפך את המשקה המוזר ההוא למשקה הפופולארי ביותר בעולם.

קורס יזמות עסקית פרקטית מקנה את דפוסי העבודה הפרקטיים שהופכים את החלום היזמי למציאות.  הקליקו לפרטים

עוד כתבות שיעניינו אותך

  • 08/08/2016
    חדר כושר להצלחה

    אם תשאלו את ניר דובדבני, אמן המכירות והשיווק, מה המפתח להצלחה הוא יסביר שיש לכולנו שריר מנטלי לעסקים, וחייבים לאמן אותו כדי להיות יזמים שמגיעים לשיא המכירות וההצלחה. את הדרך לשם הוא ילמד בקורס חדש ליזמות עסקית שיפתח בטכניון – היחידה ללימודי המשך

  • 07/12/2016
    יזמות והעיר הגדולה

    מה מלמד האיחוד האפשרי בין בת ים ותל אביב-יפו על תחום ההתחדשות העירונית בישראל? קורס חדש בטכניון בשיתוף פירמת BDO זיו האפט – ילמד יזמי נדל"ן לממש את הפוטנציאל העסקי מפרויקטיים של תמ"א 38 והתחדשות עירונית.

הריני מסכים/ה בזאת כי ברצוני לקבל מידע פרסומי מהטכניון מכון טכנולוגי לישראל ו/או מוסד הטכניון למחקר ופיתוח בע"מ ו/או מי מטעמם, והמידע אודותיי יישמר במאגר לצורכי דיוור ישיר לרבות באמצעות דואר, טלפון, פקס, דואר אלקטרוני, הודעות טקסט וכיו"ב. ידוע לי כי בכל שלב אוכל להודיע על רצוני להפסיק את קבלת המידע הפרסומי באמצעות משלוח הודעה בכתב לכתובת דוא"ל: CS.Marketing@trdf.technion.ac.il