המגזין

הבונים החופשיים

"אנשים מגיעים לקורס בלי רקע ומסיימים אותו עם ידע בבניית אתר אינטרנט דינמי ומקצועי", אומר רועי חיים, מרצה במסלול לפיתוח אתרי אינטרנט. הקורס ייתן לכם את הכלים לבנות אתרי אינטרנט ברמה גבוהה בענף עם ביקוש רב ואפילו לא נדרש ידע קודם במחשבים

15/02/2016

shutterstock_395220502

"בקורס מתמקדים בשפת PHP לבניית אתר אינטרנט. זאת שפת תכנות שהיא חינמית, בעלת קוד פתוח וקלה ללמידה"

במחצית שנות התשעים המציא רזמוס לרדורף, מתכנת מחשבים גרמני שחיפש דרך לספור את מספר המשתמשים באתרי אינטרנט, שפת תכנות בסיסית וקצת מסורבלת בשם PHP. באותו הזמן שני מתכנתים ישראלים, בוגרי הטכניון, זאב סורסקי ואנדי גוטמנס, התוודעו לשפה שהמציא לרדורף וזיהו בה את הפוטנציאל. הם רכשו ממנו את הזכויות, פיתחו אותה מחדש מהיסוד ויצרו לה גרסאות מתקדמות.

התוצאה? PHP היא שפת תכנות פרי פיתוח ישראלי שהפכה לשפת התכנות הפופולרית בעולם שמשרתת את האתרים הגדולים ביותר דוגמת גוגל, פייסבוק, יאהוו, ג'ימייל ועוד. גאווה ישראלית. "זאב ואנדי פיתחו את השפה תחת החברה שהם הקימו בשם ZEND שמורכבת מראשי התיבות שלהם והחברה קיימת עד היום. הם יושבים בעמק הסיליקון או אולי בעצם על יכטה במקום אקזוטי", צוחק רועי חיים, מרצה במסלול לפיתוח אתרי אינטרנט בטכניון – היחידה ללימודי המשך.

"רוב האנשים שמגיעים אלינו מגיעים ממש בלי רקע. אנחנו מתחילים ללמד אותם את שפת התכנות ומוציאים אותם בסופו של דבר עם ידע תכנותי רחב שמאפשר בניית אתר דינמי, יש הרבה ביקוש בשוק לבניית אתרים מקצועיים"

"מבחינה תכנותית יש כיום מספר שפות שמשמשות לבניית אתר אינטרנט כשאנחנו בקורס מתמקדים בשפת PHP. זאת שפת תכנות שהיא חינמית, בעלת קוד פתוח וקלה ללמידה. האתרים הכי גדולים בעולם בנויים על השפה הזאת גם מצורך של מהירות, תחזוקה ועלות שהיא בעצם אפסית".

עבור מי שלא מבין את שפת התכנות זה נדמה תמיד קצת כמו סינית. כל אחד יכול?

"כל מי שיש לו ידע באנגלית יכול להבין מה קורה בקוד הפתוח. אולי פתאום נראה סוגריים לא קשורות ודברים כאלה, אבל אם מבינים אנגלית ברמה טובה אז אין בזה שום דבר מפחיד. מעבר לזה צריך לוגיקה ועל כן אנחנו עושים מבחן בלוגיקה כתנאי קבלה לקורס, שפתוח לכלל הציבור, לא חייבים רקע קודם במחשבים".

הסטודנטים שמגיעים אליך מגיעים עם רקע מקדים בתכנות או מחשבים?

"לא, רוב האנשים שמגיעים אלינו מגיעים ממש בלי רקע. אנחנו מתחילים ללמד אותם את שפת התכנות ומוציאים אותם בסופו של דבר עם ידע תכנותי רחב שמאפשר בניית אתר דינמי, יש הרבה ביקוש בשוק לבניית אתרים מקצועיים. ברגע שיודעים ומבינים את שפת התכנות אפשר להתחיל לבנות אתר דינמי", מבטיח חיים שמספר שהיום הוא מסוגל לבנות אתרים קטנים תוך יום עבודה אחד בלבד.

shutterstock_258762761

כשנפתח דף לא להעמיס עליו תמונות, מוסיקה או וידאו שמתנגן אוטומטית, מפני שככל שיש יותר תמונות לוקח לעמוד זמן רב להטען

גלה לנו כמה סודות מקצועיים – מה הופך אתר אינטרנט לאתר טוב?

"לבניית אתר טוב מבחינה תכנותית יש כמה פרמטרים. הכלל החשוב ביותר הוא שהוא יהיה אתר ידידותי למשתמש הקצה, לגולש הממוצע. כלומר, לא לתכנת אתר שמיועד רק לקידום בגוגל כי הם לרוב לא ידידותיים למשתמש ומחמיצים את המטרה. מה גם שגוגל שינו את הגישה שלהם והם מעדיפים היום להציג אתרים ידידותיים למשתמש על פני דפים קידומיים שנבנו רק למטרת קידום בגוגל ולא מתוכנתים היטב, בגוגל יודעים לזהות מהו אתר טוב".

מה עוד חשוב שנדע על בניית אתר טוב?

"שפת התכנות מכונה, כאמור, קוד, והקוד חייב להיות מסודר בלי הרבה "זבל" של מידע לא נחוץ מאחורי הקלעים כמו תכנים ישנים שמבלבלים את מנועי החיפוש. הסדר בכתיבת הקוד הכרחי גם לתיקונים עתידיים והתמצאות. כללים נוספים חשובים שיש לשמור עליהם הוא שכשנפתח דף לא להעמיס עליו תמונות, מוזיקה או וידאו שמתנגן אוטומטית, מפני שככל שיש יותר תמונות לוקח לעמוד זמן רב להיטען".

"המסלול הייחודי בטכניון משלב טכנולוגיות פיתוח אתרים נוספות שמשרתות את הלקוח כמו JQuery ,HTML5, CSS3 ועוד. זאת לצד, כאמור, שפת התכנות PHP ועבודה מול בסיסי נתונים.

נשמע מוכר.

"אנחנו מכירים את זה מאתרים כמו ynet שעולה בקושי רב בגלל עודף התמונות, הפרסומות והאודיו, ועל אף שהוא מותג חזק הוא לא ידידותי מהבחינה הזאת. כמו כן, חשוב לשמור שלא תהיה יותר מדי צבעוניות שגורמת לאתר להראות לא מקצועי, אלא אם כן הוא מיועד לילדים ואז זה כבר סיפור אחר. באופן עקרוני לשמור על קו אחיד באתר".

"לשם כך", מדגיש חיים, "המסלול הייחודי בטכניון משלב טכנולוגיות פיתוח אתרים נוספות שמשרתות את הלקוח כמו JQuery ,HTML5, CSS3 ועוד. זאת לצד, כאמור, שפת התכנות PHP ועבודה מול בסיסי נתונים. התכנית שמה דגש על תרגול מעשי ובמהלך הלימודים נדרשים הסטודנטים לפתח אתר אינטרנט בעצמם, תוך אפיון הפרויקט, הבנת צרכיו של הלקוח ועד לתחזוקה השוטפת של האתר".

רוצים להפוך לבוני אתרים מקצועיים? למידע נוסף אודות קורס פיתוח אתרי אינטרנט בקמפוס שרונה, ת"א כנסו לדף הקורס >

עוד כתבות שיעניינו אותך

 • 15/08/2014
  התקדם לפיתוח אפליקציות

  מה זה SWIFT? למה לפתח בנפרד לאנדרואיד ואייפון? למה מפתח צריך להתייחס לחוווית משתמש? אביעד דאדון, המנהל הפדגוגי של התכנית ללימודי פיתוח אפליקציות סלולאריות, על כמה שאלות בתחום

 • 15/02/2013
  The Start-uP Nation

  ישראל נחשבת לשיאנית בפעילות הון סיכון ובמספר חברות סטארט אפ לנפש. תוכנית לימוד ייחודית משלבת את הניסיון הישראלי במינהל עסקים ובניהול טכנולוגיה ומספקת ידע וכישורים. ראיון מיוחד עם מנהלת התכנית, דר' אביטל רגב סימן-טוב.

 • 15/09/2014
  קריירה בהייטק

  תעשיית ההיי טק צומחת והתחום זקוק לידיים עובדות. איך משתלבים בתעשייה ואיך מתקדמים בה?

הריני מסכים/ה בזאת כי ברצוני לקבל מידע פרסומי מהטכניון מכון טכנולוגי לישראל ו/או מוסד הטכניון למחקר ופיתוח בע"מ ו/או מי מטעמם, והמידע אודותיי יישמר במאגר לצורכי דיוור ישיר לרבות באמצעות דואר, טלפון, פקס, דואר אלקטרוני, הודעות טקסט וכיו"ב. ידוע לי כי בכל שלב אוכל להודיע על רצוני להפסיק את קבלת המידע הפרסומי באמצעות משלוח הודעה בכתב לכתובת דוא"ל: CS.Marketing@trdf.technion.ac.il