המגזין

מהפכה ירוקה: הקנאביס הרפואי כובש את העולם

"תחום הקנאביס הרפואי הוא תפוח אדמה לוהט גם בשוק המקצועי וגם בשוק ההון", אומר יובל אלמוגי, ממפתחי הקורס החדשני לקנאביס רפואי. הצטרפו למהפכה שעובר צמח הקנאביס שמייצר הזדמנויות להשקעה, מחקר, יזמות, עסקים ועוד

15/12/2015

shutterstock_36166207

אנו עדים לפריחה אדירה בתחום הפיתוחים הטכנולוגיים וההשקעות בקנאביס רפואי על ידי שוק ההון ומשקיעים פרטיים

אפשר ממש להריח את השינוי: בשנים האחרונות תחום הקנאביס הרפואי נמצא בעיצומה של מהפכה עולמית, לא פחות. לצד פרסומים הולכים וגוברים של עדויות ומחקרים על ההשפעות המיטיבות של הקנאביס הרפואי במגוון רחב של מצבים רפואיים, אנו עדים גם לשינוי מגמה שהולכת וצוברת תאוצה בכל הקשור לאישור חקיקתי של השימוש בקנאביס למטרות רפואיות, במדינות שונות בעולם.

כיום, הקנאביס הרפואי מותר לשימוש ב-23 מדינות בארצות הברית ובמספר הולך וגדל של מדינות אחרות בעולם, כולל ישראל. במקביל אנו עדים לפריחה אדירה בתחום הפיתוחים הטכנולוגיים וההשקעות בתחום על ידי שוק ההון ומשקיעים פרטיים, מה שהופך את התחום לבעל פוטנציאל והזדמנויות רבות ליזמים ומשקיעים.

הטכניון – היחידה ללימודי המשך גאה להציג, לראשונה בישראל, תכנית לימודים מקיפה לכלל הציבור בתחום הקנאביס הרפואי שסוקרת את התחום ממגוון רחב של היבטים; היסטורי, תרבות, חוקתי, רפואי, כימי, עסקי, חקלאי, פיתוחי ועוד. בוגרי הקורס יקבלו ידע נרחב וכלים מעשיים סביב הגשמת חזון עסקי בתחום הקנאביס הרפואי, החל משלב הרעיון ועד לחברה היוצרת שווי לבעליה.

כיום, הקנאביס הרפואי מותר לשימוש ב-23 מדינות בארצות הברית ובמספר הולך וגדל של מדינות אחרות בעולם, כולל ישראל

קהל היעד בקורס הייחודי הם יזמים, רופאים, משקיעים, חוקרים, חברות תרופות, מומחים מתחום החקלאות, אנשי אקדמיה וכל המעוניינים להשתלב בתחום או ללמוד עליו. הלימודים מתקיימים אחת לשבוע ויכללו 32 שעות אקדמיות. הקורס נבנה בשיתוף פעולה ייחודי בין הטכניון לבין חברת קאן10 (Cann10), שהיא מאיץ חדש לטכנולוגיות בתחום הקנאביס הרפואי.

shutterstock_52344166

לראשונה בישראל מתקיימת תכנית לימודים שסוקרת את שוק הקנאביס הרפואי ממגוון רחב של היבטים

"תחום הקנאביס הרפואי הוא תפוח אדמה לוהט גם בשוק המקצועי וגם בשוק ההון ורואים ביצועים מצוינים בבורסה של חברות שעוסקות בקנאביס רפואי לעומת מניות אחרות", מדווח יובל אלמוגי מחברת קאן10, "הקורס נולד מתוך צורך בשוק ומתוך ההתעוררות העולמית בנושא, וגם בישראל".

קהל היעד בקורס הייחודי הם יזמים, רופאים, משקיעים, חוקרים, חברות תרופות, מומחים מתחום החקלאות, אנשי אקדמיה וכל המעוניינים להשתלב בתחום או ללמוד עליו

מדוע יש צורך להכיר את הנושא לעומקו וממגוון רחב של היבטים?

משום שהמעמד של הקנאביס משתנה אבל בסופו של דבר הוא מוגדר כסם. אלמוגי מסביר: "יש לקנאביס מעמד מיוחד שמצד אחד מאוד חוששים ממנו ומצד שני מבינים את הפוטנציאל הגדול שיש לו בעולם התרופות. לכן, תהליכי הפיתוח הטכנולוגי ומסחור המוצרים מבוססי קנאביס רפואי שונים מפיתוח תרופות ומוצרים רפואיים אחרים, שכן להבדיל מתחומים אחרים, כאן יש צורך בקבלת רישיונות ותהליכים רגולטוריים ואחרים מיוחדים, בגלל ההגדרה החוקית של הקנאביס".

אילו פיתוחים יש בתחום?

"יש עולם שלם ואדיר של פיתוחים. למשל, יש המון זנים שונים בעלי תכונות רפואיות שונות מותאמים לצרכים שמפותחים כיום ויש שיטות מיצוי שונות. יש פיתוחים לשליטה על אפקטים שונים כמו למשל, אם רוצים להוריד את אפקט ה-HIGH או לפתח זן שאפקטיבי לטיפול במחלה מסוימת. יש פיתוחים שעוסקים בצורות מתן שונות של החומר הפעיל, לא בעישון אלא בקפסולה או אבקה, למשל. או בכל הקשור לעזרים רפואיים בתחום".

"יש עולם שלם ואדיר של פיתוחים. למשל, יש המון זנים שונים בעלי תכונות רפואיות שונות מותאמים לצרכים שמפותחים כיום ויש שיטות מיצוי שונות, יש פיתוחים לשליטה על אפקטים שונים או פיתוחים של זן שאפקטיבי לטיפול במחלה מסוימת"

בשונה מחומרים אחרים שמככבים בענף הפיתוחים הרפואיים, הקנאביס הרפואי מאתגר גם את החוקרים, כך מסביר אלמוגי: "בעולם פיתוח התרופות אם רוצים לפתח תרופה חדשה אז הולכים למעבדה ועובדים עם הכימיקלים או החלבונים של החומרים ואין בעיה להשיג את החומרים הנדרשים. אבל בתחום הקנאביס זה לא כל כך פשוט. יש תהליכים רגולטורים אחרים לגמרי. יש מספר מצומצם של מגדלים מורשים בישראל, צריך להכיר וללמוד את נושא הרישיונות והמחקרים הקליניים, מה גם שצריך להבין את המבנה הכימי המיוחד של הצמח".

ולצד האתגרים, הביקוש לצמח רק עולה וגובר. לראיה, רק לפני מספר שבועות פורסמה ידיעה על רופא בישראל שספסר במרשמים לקנאביס רפואי מתוך ביקוש רב שיש לצמח. "צריך להבין, בארץ השימוש בקנאביס רפואי ניתן לחולים במחלות קשות שניסו כבר את כל מה שיש לרפואה להציע ולקחו את כל התרופות שניתן להם ודבר לא עזר", מתייחס אלמוגי, "כמוצא אחרון מאשרים להם קנאביס רפואי וזה עושה פלאים. רבים זוכרים את הסצנה מהסרט שעשה לפני שנים אברי גלעד ובו ראו אדם שיש לו פרקינסון קשה לוקח שתי שאיפות מהצמח והרעד עובר לו. האפקט הרפואי מדהים".

shutterstock_298206137

פרחים במקום תרופות. "עולם שלם של פיתוחים, האפקט הרפואי מדהים"

ולסיום, אי אפשר בלי קצת גאווה ישראלית: "ישראל נחשבת בעולם כמעצמה בתחום", מתגאה אלמוגי, "פרופסור רפאל משולם, שהוא גם אחד המרצים בקורס, הוא החוקר הראשון שבודד לפני חמישים שנה את החומר הפעיל בקנאביס כשבעולם פחדו לגעת בזה. מאז הוא המשיך והוביל את המחקר בתחום והעשיר את מאגר הידע העולמי בתחום הקנאביס, וזכה בפרסים רבים על כך. זה כבוד מאוד גדול שפרופסור משולם מרצה בקורס שלנו בטכניון".

"ישראל נחשבת בעולם כמעצמה בתחום", מתגאה אלמוגי, "פרופסור רפאל משולם, שהוא גם אחד המרצים בקורס, הוא החוקר הראשון שבודד לפני חמישים שנה את החומר הפעיל בקנאביס כשבעולם פחדו לגעת בזה"

יחד עם זאת, מדגיש אלמוגי, "הראיה של הקורס היא גלובלית גם מבחינת החברות שמפתחות מוצרים עם קנאביס רפואי וגם מבחינת המשקיעים, שלא מסתכלים רק על ישראל שהיא שוק קטן אלא על העולם כולו, כי הרגולציות הן עולמיות והמהפכה של הקנאביס חוצה גבולות ויבשות".

 

עוד כתבות שיעניינו אותך

  • 15/10/2015
    רפואה למתקדמים: הטכניון מכשיר את רופאי הצפון

    חשבתם שרופאים לומדים רק שבע שנים? תחשבו שוב. "בשביל להיות רופא טוב ומעודכן אתה חייב ללמוד כל הזמן", אומר פרופ' דורון קופלמן, המנהל האקדמי של בית הספר ללימודי המשך מתקדמים ברפואה של הטכניון שמספר על החידושים בתחום

  • 15/07/2015
    כך תגייסו כסף לסטארט אפ שלכם

    יש לכם פטנט, צוות מגובש וחלומות על אקזיט אבל בדרך להגשמת החזון תצטרכו לגייס כסף ממשקיעים. לראשונה בישראל מציג הטכניון, בשילוב פירמת רואי החשבון והייעוץ העסקי BDO זיו האפט, תכנית לימוד שתגלה לכם את כל הדרכים לגיוס כספים בתעשיית ההון סיכון

הריני מסכים/ה בזאת כי ברצוני לקבל מידע פרסומי מהטכניון מכון טכנולוגי לישראל ו/או מוסד הטכניון למחקר ופיתוח בע"מ ו/או מי מטעמם, והמידע אודותיי יישמר במאגר לצורכי דיוור ישיר לרבות באמצעות דואר, טלפון, פקס, דואר אלקטרוני, הודעות טקסט וכיו"ב. ידוע לי כי בכל שלב אוכל להודיע על רצוני להפסיק את קבלת המידע הפרסומי באמצעות משלוח הודעה בכתב לכתובת דוא"ל: CS.Marketing@trdf.technion.ac.il

The Butterfly Button